Bastion Sakwowy we Wrocławiu
Po niewiele ponad 2 latach od rozpoczęcia prac, Bastion Sakwowy na Wzgórzu Partyzantów w centrum Wrocławia znów olśniewa. Wrocławianie mogli oglądać zrewitalizowany obiekt już w marcu podczas drzwi otwartych, ale wciąż był to jeszcze plac budowy. Efekt wizualny był już zbliżony do końcowego, ale brakowało jeszcze między innymi zieleni. Od soboty, 8 czerwca, wzgórze stanie się otwartą przestrzenią publiczną, którą każdy będzie mógł zwiedzać przez przeszkód.
Prace na Bastionie Sakwowym kosztowały około 30 milionów złotych. W ramach tych robót wykonano:
- Remont pawilonu perystylowego w parterze (przyszłej restauracji) o powierzchni ok. 460 mkw.
- Remont kawiarni w przyziemiu kolumnady (powierzchnia zabudowy ok. 375 mkw) oraz placu z fontanną, dróg i podjazdów.
- Nasadzenia zieleni (na obiekcie jest także roślinność w donicach)
Obiekt został już częściowo dostosowany do potrzeb rodziców z dziećmi w wózkach oraz osób o ograniczonej sprawności ruchowej (podjazdy alejkami w bocznych częściach wzgórza), jednak w tym zakresie standard będzie nadal podnoszony – do września od strony promenady nad fosą pojawi się ruchomy podest z windą przy schodach, które prowadzą na plac z fontanną.
Ponadto od strony ul. Nowej są już stojaki rowerowe. Działa też iluminacja obiektu, która w nocy będzie jednak pracować w trybie niewielkiej mocy (10%) – ze względu na komfort mieszkańców kamienic przy sąsiadującej z obiektem ul. Nowej oraz w trosce o dobrostan ptaków i nietoperzy.
Bastion Sakwowy. Co jeszcze będzie odnawiane?
Wszystko wskazuje na to, że to nie koniec rewitalizacji kultowego miejsca. Jeszcze w czerwcu miasto chce ogłosić przetarg na drugi etap prac. Obejmie on między innymi remont zabytkowych toalet od strony ul. Nowej. W jego zakres wejdzie również uporządkowanie szczytu wzgórza. Pojawi się na nim oświetlenie. Zrewitalizowana zostanie także płyta, która jest podstawą dawnej gloriety.
W dalszej przyszłości Zarząd Zieleni Miejskiej zamierza zrobić remontu promenady nad fosą oraz przylegającej do niej zieleni parkowej i małej architektury. Przygotowywana jest również koncepcja architektoniczna kładki przez fosę, która umożliwi dostanie się pod wzgórze od strony wlotu w Podwale ul. Komuny Paryskiej.
Trzeci etap rewitalizacji Bastionu Sakwowego obejmie dawne obserwatorium na szczycie, a także kazamaty w północnym stoku wzgórza.
Oficjalne otwarcie Bastionu Sakwowego. Plan imprezy
W sobotę, 8 czerwca, odbędzie się impreza uświetniająca oficjalne otwarcie Bastionu Sakwowego. Rozpocznie się o godz. 10 i potrwa do godz. 15. Jakie będą atrakcje?
- Zagra kwartet saksofonowy w asyście cajonu (instrumentu perkusyjnego przypominającego skrzynkę) – zespół „Echo Wrocławia” umili wszystkim czas lekkimi i niebanalnymi rytmami
- Przewodnicy opowiedzą o historii i ciekawostkach związanych z Bastionem Sakwowym
- Skanując kod QR, będzie można samodzielnie poznać historię tego miejsca przy pomocy smartfonu
- Szyku zada grupa przebrana w stroje z przełomu XIX/XX wieku. Będą ubrani tak, jak noszono się w czasach największej (dotychczas!) świetności tego obiektu
- Będzie można zrobić sobie zdjęcie w pamiątkowej ramce
- Na najmłodszych czekają quizy i rysowanki
- Pierwszy tysiąc chętnych będzie mogło wrócić do domu z wybitą na tę okazję okolicznościową monetą.