Od ruiny do perełki. Rozpoczął się remont Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów

i

Autor: Wrocławskie Inwestycje Od ruiny do perełki. Rozpoczął się remont Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów

Od ruiny do perełki. Rozpoczął się remont Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów

2022-04-08 11:21

Rozpoczął się długo wyczekiwany remont Bastionu Sakwowowego w centrum Wrocławia. Pierwszy etap ma trwać 18 miesięcy. Zobaczcie galerię zdjęć jak Wzgórze Partyzantów wygląda teraz, a jak ma wyglądać po zakończeniu prac.

Pod koniec marca została podpisana opiewającą na blisko 27 mln zł umowę na rewitalizację zabytkowego Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów w centrum Wrocławia. W minioną środę, 6 kwietnia, rozpoczęły się pierwsze prace. Prace mają potrwać 18 miesięcy.

Wykonawcą prac jest wrocławska firma Castellum, która ostatnio zajmowała się Panoramą Racławicką, a wcześniej m.in. pracami przy Synagodze pod Białym Bocianem, czy w kaplicy Hochberga. - Po wielu latach przystępujemy do rewitalizacji tego wyjątkowego i jednego z ostatnich miejsc w ścisłym centrum miasta, które tej rewitalizacji wymaga i na którą to rewitalizację wrocławianie tak długo czekali – powiedział podczas podpisania umowy prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

- Mam nadzieję, że za 18 miesięcy to niezwykle miejsce znów będzie nam wszystkim służyć. To jest pierwszy etap prac, w ramach którego mamy do zrealizowania trzy zadania – dodał Sutryk.

Wzgórze Partyzantów odzyska dawny blask.

W pierwszej kolejności rewitalizację przejdzie pawilon perystylowy, czyli dawna Reduta. Odrestaurowana zostanie sala kolumnowa o powierzchni 200 m kw., a także pomieszczenia techniczne i zaplecze sanitarne. Przewidziano także renowację elewacji.

Następnie renowacji poddana zostanie kolumnada. Prace będą toczyć się zarówno w części podziemnej obejmującej kawiarnię, bufet, sanitariaty, jak i w części naziemnej, gdzie odrestaurowane zostaną posadzki, sklepienia, ściany z malowidłami, schody, zabytkowe oświetlenia z balustradami i taras z kolumnadą.

Ostatnim zadaniem będzie rewitalizacja placu z fontanną wraz z zagospodarowaniem terenu. Odrestaurowane zostaną schody z balustradami, wykonana zostanie nowa niecka fontanny i nawierzchnia placu, gdzie wprowadzona zostanie zieleń ozdobna. Odrestaurowana zostanie także alejka spacerowa od ul. Piotra Skargi.

Czy na rewitalizację ma szansę również całe otoczenie Bastionu Sakwowego? - Naszym marzeniem jest odtworzenie w kolejnym etapie glorietty, zburzonej przez Niemców podczas Festung Breslau, która może stać się jednym z najwyższych punktów, z których rozciąga się piękna panorama na centrum miasta – przyznał prezydent.

Sonda
To dobrze, że Solpol zostanie wyburzony?