Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu odzyska dawny blask

i

Autor: Tomasz Golla Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu odzyska dawny blask

Wzgórze Partyzantów we Wrocławiu odzyska dawny blask [ZDJĘCIA]

2022-01-02 8:08

Zbliża się długo wyczekiwana rewitalizacja Bastionu Sakwowego na Wzgórzu Partyzantów we Wrocławiu. Wyłoniony w przetargu wykonawca będzie zobowiązany do przeprowadzenia prac w ciągu 18 miesięcy.

Wzgórze Partyzantów w roku 1990 zostało wydzierżawione na 40 lat przez firmę Retropol. Po początkowym sukcesie komercyjnym szybko doprowadzono jednak do jego upadku. W kompleksie powstawały kluby, dyskoteki, kasyna, restauracje i bary, powodując degradację funkcjonalną Wzgórza oraz obniżając jego status. Wzgórze przestało być postrzegane jako renomowane miejsce spotkań. Wraz z nim niszczała też przepiękna architektura, o którą władze miasta postanowiły walczyć i ostatecznie wygrały proces z firmą Retropol, odzyskując cały teren, na którym znajduje się kompleks.

ZOBACZ TEŻ: Jedyny w Polsce szkielet ogromnego płetwala można podziwiać we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

Konserwacja i restauracja Wzgórza Partyzantów będzie jednak bardzo kosztowna. Koszt pierwszego etapu prac (zabezpieczający i naprawczy) został oszacowany na 18 mln zł. Aby móc zrealizować ten plan, władze miasta wystąpiły o dofinansowanie (11 mln zł) z funduszu norweskiego do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Niestety, bez skutku. Miasto jednak nie poddało się i na rozpoczęcie prac przeznaczyło 2 mln zł, wciąż poszukując kolejnych źródeł finansowania. Niedawno udało się je uzyskać od rządu. Inwestycja, oszacowana na kwotę 18.851.667,28 zł ,będzie realizowana przy wsparciu Polskiego Ładu. Nadzoruje ją Zarząd Inwestycji Miejskich.

PAMIĘTASZ, CO WYDARZYŁO SIĘ W 2021 ROKU? ROZWIĄŻ QUIZ:

Quiz. Pamiętasz, co wydarzyło się w 2021 roku? Wynik minimum 10/15 to obowiązek

Pytanie 1 z 15
Słynna wypowiedź o "cnotach niewieścich" padła z ust:
Wzgórze Partyzantów odzyska dawny blask.

P.B.