W Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego można podziwiać kompletny szkielet płetwala błękitnego. Wrocław dorównał tym samym Londynowi, gdzie w Muzeum Historii Narodowej kilka lat temu zawisł podobny eksponat, zastępując replikę szkieletu diplokoka. Szkielet wystawiony we wrocławskim muzeum należy do młodego osobnika i mierzy 14,6 m długości. Jego ogrom i tak robi jednak niesamowite wrażenie.
Płetwal błękitny jest uznawany za największe zwierzę w historii Ziemi. Te żyjące w oceanach ssaki osiągają długość ok. 30 metrów i masę znacznie przekraczającą 100 ton. Zwierzęta te uchodzą też za najgłośniejsze na ziemi - komunikują się z innymi osobnikami za pomocą dźwięków o niskiej częstotliwości i głośności dochodzącej do 190 decybeli.
Populacja płetwali błękitnych, pomimo zakazu połowów komercyjnych, jest tak niewielka, że gatunek w przyszłości może nie przetrwać. Główne zagrożenia dla płetwali stanowią kolizje ze statkami, hałas i zanieczyszczenia chemiczne oceanów. Obecnie populację tych zwierząt szacuje się na 10-25 tys. osobników, co stanowi ok. 3-11 proc. całkowitej populacji z czasów przed rozpoczęciem komercyjnych polowań.
P.B.
Polecany artykuł: