Szkielet ogromnego płetwala błękitnego we wrocławskim Muzeum Przyrodniczym

i

Autor: Tomasz Golla Szkielet ogromnego płetwala błękitnego we wrocławskim Muzeum Przyrodniczym

Jedyny w Polsce szkielet ogromnego płetwala można podziwiać we Wrocławiu [ZDJĘCIA]

2021-12-29 17:28

Ogromny szkielet płetwala błękitnego udostępniło dla zwiedzających Muzeum Przyrodnicze Uniwersytetu Wrocławskiego. To jedyny w Polsce kompletny szkielet tego największego z żyjących kiedykolwiek na Ziemi zwierząt.

W Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego można podziwiać kompletny szkielet płetwala błękitnego. Wrocław dorównał tym samym Londynowi, gdzie w Muzeum Historii Narodowej kilka lat temu zawisł podobny eksponat, zastępując replikę szkieletu diplokoka. Szkielet wystawiony we wrocławskim muzeum należy do młodego osobnika i mierzy 14,6 m długości. Jego ogrom i tak robi jednak niesamowite wrażenie.

Płetwal błękitny jest uznawany za największe zwierzę w historii Ziemi. Te żyjące w oceanach ssaki osiągają długość ok. 30 metrów i masę znacznie przekraczającą 100 ton. Zwierzęta te uchodzą też za najgłośniejsze na ziemi - komunikują się z innymi osobnikami za pomocą dźwięków o niskiej częstotliwości i głośności dochodzącej do 190 decybeli.

Populacja płetwali błękitnych, pomimo zakazu połowów komercyjnych, jest tak niewielka, że gatunek w przyszłości może nie przetrwać. Główne zagrożenia dla płetwali stanowią kolizje ze statkami, hałas i zanieczyszczenia chemiczne oceanów. Obecnie populację tych zwierząt szacuje się na 10-25 tys. osobników, co stanowi ok. 3-11 proc. całkowitej populacji z czasów przed rozpoczęciem komercyjnych polowań.

P.B.

Sonda
Byłeś kiedyś w Muzeum Przyrodniczym Uniwersytetu Wrocławskiego?
Szkielet ogromnego płetwala błękitnego we wrocławskim Muzeum Przyrodniczym