We Wrocławiu pojawią się znaki ostrzegające przed jeżami

i

Autor: pixabay.com We Wrocławiu pojawią się znaki ostrzegające przed jeżami

We Wrocławiu pojawią się znaki ostrzegające przed… jeżami

2021-12-26 8:08

We Wrocławiu ruszyła akcja „Bezpieczna droga dla jeży - JEŻdżę bezpiecznie”. Celem akcji jest wprowadzenie w mieście znaków ostrzegawczych informujących o miejscach, w których występują jeże. O wyborze znaków zadecydują internauci w głosowaniu na Facebooku. Głosowanie potrwa do końca grudnia.

We Wrocławiu ruszyła akcja „Bezpieczna droga dla jeży - JEŻdżę bezpiecznie”, której głównym celem jest zwiększenie świadomości kierowców na temat zagrożenia, jakie stanowią na drodze dla zwierząt, oraz wprowadzenie znaków ostrzegawczych informujących o miejscach, w których występują jeże. Projekt realizuje Zarząd Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu oraz Stowarzyszenie EKOSTRAŻ.

Jak podkreśla wrocławski ZdiUM, wśród ofiar kolizji drogowych jeże są zwykle jednym z najliczniejszych gatunków. Serwis „Zwierzęta na Drodze” informuje, że ogólnokrajowe szacunki dla nawet niedużych krajów europejskich z gęstą siecią drogową (Holandia, Belgia) określają roczną śmiertelność jeży w granicach od 100 tys. do ponad 300 tys. osobników rocznie.

ZOBACZ TEŻ: Wrocławskie łabędzie będą bezpieczniejsze? MPK znalazło sposób, by pomóc ptakom

- Jeże są bardzo pożyteczne i ważne dla miejskiego ekosystemu, niestety wiele z nich co roku ginie pod kołami samochodów - tłumaczy Katarzyna Szakowska ze Stowarzyszenia Ochrony Zwierząt EKOSTRAŻ. - Inaczej niż większe zwierzęta, jeże nie uciekają z drogi, tylko w chwili zagrożenia - a takim jest nadjeżdżające auto - zwijają się w kulkę.

Skutecznymi sposobami na ochronę jeży w mieście ma być wprowadzenie ograniczeń prędkości, montaż progów zwalniających lub też ustawienie znaków ostrzegawczych, które będą informowały kierowców o miejscach, w których występują jeże.

CZYTAJ RÓWNIEŻ: Rozliczasz podatki we Wrocławiu. Za darmo odwiedzisz nowe atrakcje!

- W większości przypadków kierowcy nie mają świadomości, że dane miejsce jest również trasą migracji dla jeży - mówi rzeczniczka prasowa Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu Klaudia Piątek. - Charakterystyczny znak ustawiony w odpowiednim miejscu będzie przede wszystkim naszą prośbą o większe skupienie i obserwację drogi skierowaną do kierowców. Mamy też nadzieję, że tym samym spowoduje, iż kierowcy zdecydowanie zwolnią.

Takie znaki już wkrótce mają pojawić się na ulicach Wrocławia. Przygotowano na razie 3 projekty znaków, z których jeden wybiorą sami wrocławianie. Głosowanie odbywa się na fanpage'u Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta we Wrocławiu. Głosy na wybrany znak można oddawać do końca grudnia.

Sonda
Czy pomógłbyś rannemu zwierzęciu?
We wrocławskim zoo urodziło się małe gwanako