Szpak balijski to jeden z zagrożonych gatunków Azji Południowo-Wschodniej

i

Autor: Norbert Potensky/cc/wikipedia Szpak balijski to jeden z zagrożonych gatunków Azji Południowo-Wschodniej

Bednarek, Sinckler, Lubrano na ratunek śpiewającym ptakom! Wrocławskie zoo zaprasza na koncert charytatywny

2019-04-12 10:01

Nie pozwólmy, by lasy zamilkły - apeluje wrocławskie zoo i zaprasza na koncert charytatywny. Celem jest pomoc w ocaleniu azjatyckich gatunków śpiewających ptaków. Do współpracy zaproszono takich artystów jak: Kamil Bednarek, Nick Sinckler czy Natalia Lubrano.

Azjaci wierzą, że śpiew ptaków odstrasza demony i przynosi szczęście. Ptaki trzymane w klatkach to normalny widok w azjatyckich krajach. Zamiłowanie do tej tradycji sprawiło, że obecnie to właśnie w Azji znajduje się największa liczba zagrożonych wyginięciem gatunków ptaków. W zachowaniu gatunków nie pomaga również masowa wycinka lasów pod uprawy palm oleistych.

>>> "Zamknięte sklepy, otwarte miasto". Wrocławskie osiedla dostały pieniądze na organizację weekendowych wydarzeń [AUDIO]

Pod koniec 2017 roku na Czerwonej Liście znajdowało się 11 121 gatunków ptaków, z czego 13 procent bezpośrednio zagrożonych wyginięciem, czyli 1 460 gatunków. Oczywiście, najtrudniejsza sytuacja jest w Azji Południowo-Wschodniej, gdzie podwyższono status zagrożenia dla 19 gatunków ptaków. Niestety, działania ochronne tych gatunków pozostawiają wiele do życzenia.

Stąd kampania edukacyjna „Milczące lasy” zainicjowana przez EAZA, do której włączył się wrocławski ogród zoologiczny. Jej celem jest zaradzenie i zmniejszenie obecnego kryzysu wymierania gatunków ptaków śpiewających w regionie Azji i zwiększenie świadomości społecznej na całym świecie.

- Oczywiście, można pytać co europejski ogród zoologiczny może zrobić, aby ratować ptaki na drugim końcu świata i po co właściwie to robić. Odpowiedź jest dla mnie prosta, ekosystem Ziemi to system połączonych naczyń, wzajemnie na siebie oddziałujących. Brak równowagi w jednym miejscu destabilizuje cały system. Dlatego chcemy, a wręcz musimy się angażować w ratowanie dzikiej przyrody nawet w Azji - podkreśla mówi Marta Zając-Ossowska, kierownik Sekcji Marketingu i Edukacji.

Najbardziej spektakularnym działaniem jest koncert charytatywny, do udziału w którym zoo namówiło wielu znanych i cenionych artystów.

- Kiedy „ruszaliśmy” z kampanią edukacyjną „Milczące Lasy” niemal od początku wiedzieliśmy, że najlepszym nośnikiem idei będzie muzyka. Początkowo miała powstać tylko piosenka, jednak z czasem doszliśmy do wniosku, że mamy szansę dotrzeć do ogromnej rzeszy odbiorców organizując koncert, podczas którego znani muzycy zgrają i zaśpiewają utwory związane z ekologią. – tłumaczy Zając-Ossowska.

Do współpracy zaproszono m.in. takich artystów jak Kamil Bednarek, Abradab, Anja Sei, Natalia Grosiak, Alicja Janosz, Milomailo, Natalia Lubrano, MAPA (Magda Pasierska),  Nick Sinckler. Koncert odbędzie się 13.06.2019, o  godzinie 19.00 w Imparcie. 11 kwietnia ruszyła przedsprzedaż biletów. Dochód z koncertu w całości zostanie przekazany na ratowanie ginących ptaków Azji Południowo-Wschodniej.

Czytaj także: Co zrobić, kiedy serce przestanie bić? Wrocławscy policjanci uczyli się, jak reanimować psy! [ZDJĘCIA]

Zobacz WIDEO: