Budowa torowiska na zachodzie Wrocławia rozpoczęta. Potężne utrudnienia do Leśnicy

i

Autor: Wrocławskie Inwestyce Budowa torowiska na zachodzie Wrocławia rozpoczęta. Potężne utrudnienia do Leśnicy

Budowa torowiska na zachodzie Wrocławia rozpoczęta. Potężne utrudnienia do Leśnicy

2022-04-02 13:36

Na skrzyżowaniu ulic Milenijnej i Lotniczej w sobotę, 2 kwietnia, rano rozpoczęły się prace związane z przebudową ulicy Kosmonautów w ramach budowy obwodnicy Leśnicy. Do połowy maja mieszkańców zachodniego Wrocławia czekają spore kłopoty komunikacyjne.

W sobotę, 2 kwietnia, rozpoczęły się prace prace rozbiórkowe na skrzyżowaniu ulic Milenijnej i Lotniczej. W tym miejscu powstanie nowy rozjazd tramwajowy na budowie drugiej części obwodnicy Leśnicy. Za ok. 6 tygodni, a więc w drugiej połowie maja, tramwaje do Leśnicy pojadą po nowym torowisku. Ponadto rozpoczęto prace na kolejnym etapie budowy linii tramwajowej na Popowice.

- W weekend rozpocznie się budowa prawoskrętu z ul. Milenijnej w ul. Lotniczą i lewoskrętu z Lotniczej w Milenijną. To bardzo ważny etap w budowie linii tramwajowej przez Popowice. Pozwoli w przyszłości pojechać tramwajem z Popowic w kierunku Leśnicy i odciąży ulicę Legnicką – mówi Michał Kulicki, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

Na ul. Kosmonautów powstaje nowe 2,2 km torowisko tramwajowe, a wraz z nim cała infrastruktura, w tym nowe przystanki. Przesunięcie torowiska pozwoli rozbudować ulicę Kosmonautów na odcinku od ul. Fieldorfa do kąpieliska Glinianki.

Oznacza to spore zmiany komunikacyjne. Tramwaje co prawda wracają na Kozanów, ale przez kilka tygodni nie będą kursowały do Leśnicy.

Jak pojadą tramwaje 3, 10, 20, 31, 33?

Tramwaje linii 3, 10 i 20 od ul. Legnickiej pojadą przez ul. Milenijną i Pilczycką do Kozanowa (linia 3 i 10 przez Dokerską, Gwarecką i Pilczycką, a linia 20 przez Pilczycką, Gwarecką i Dokerską).

Tramwaje linii 33 zostaną skrócone do przystanku „Kwiska".

Tramwaje linii 31 powrócą na swoją trasę przez Kozanów do krańcówki „Tarczyński Arena (Królewiecka)”.

Z uwagi na ograniczoną przepustowość torowiska na ulicy Dokerskiej i Gwareckiej wykorzystane przez tramwaje linii 3, 10 i 20, kursy linii tramwajowej 32 zostaną nadal zawieszone. Jednakże tramwaje linii 31 nadal będą kursowały z częstotliwością od 6 do 10 minut. Wraz z przywróceniem kursowania tramwajów na Kozanów, linia 731 zostanie zlikwidowana.

Rozpoczęła się rozbiórka Solpolu. Słynny budynek zniknie z mapy Wrocławia

Komunikacja zastępcza na Pilczyce i Leśnicę

Na wyłączonym z komunikacji tramwajowej odcinku Kwiska - Pilczyce - Leśnica - Pilczyce - Kwiska zostaną uruchomione kursy okresowej linii autobusowej nr 710.

Linia będzie kursowała z częstotliwością:

1. w dni robocze

  • do około godz. 6:00 co 7,5 minuty;
  • od około godz. 6:00 do około godz. 8:00 co 5 minut;
  • od około godz. 8:00 do około godz. 9:00 co 6 minut;
  • od około godz. 9:00 do około godz. 14:00 co 7,5 minuty;
  • od około godz. 14:00 do około godz. 15:30 co 6 minut;
  • od około godz. 15:30 do około godz. 18:00 co 5 minut;
  • od około godz. 18:00 do około godz. 23:00 co 7,5 minuty.

2. w soboty i niedziele

  • od około godz. 5:00 do około godz. 23:00 co 7,5 minuty.

Autobusy linii 710 w kierunku Leśnicy będą odjeżdżały z przystanku tramwajowego „Kwiska” na wysokości zajezdni przy ulicy Legnickiej.