Centra Nauki Zdalnej dla ukraińskich uczniów. Stąd połączą się ze swoimi szkołami

i

Autor: UM Wrocław

Inicjatywa Wrocławia i unicef-u

Centra Nauki Zdalnej dla ukraińskich uczniów. Stąd połączą się ze swoimi szkołami

2022-10-20 7:57

We Wrocławiu otwarto pięć Centrów Nauki Zdalnej, w których uczniowie z Ukrainy łączą się online ze szkołami w swoim kraju, realizując w ten sposób obowiązek nauki. Projekt przewidziany dla 72 osób prowadzony jest w ramach współpracy Wrocławia z UNICEF-em.

Centra Nauki Zdalnej dla ukraińskich uczniów we Wrocławiu

Wrocławskie Centra Nauki Zdalnej funkcjonują przy Młodzieżowych Domach Kultury. W placówkach tych jedna z sal przeznaczona jest dla dzieci ukraińskich uchodźców, które od ok. godz. 8 do 14 uczą się zdalnie w ukraińskiej szkole.

W sumie uruchomionych zostało 6 klas, w których uczyć się może do 12 dzieci w wieku od 13 do 15 lat. Każde z nich do dyspozycji ma laptop oraz słuchawki. Opiekę nad nimi sprawuje asystent międzykulturowy.

- Asystenci pomagają w lekcjach i przy odrabianiu zadań domowych. Pilnują też, by uczniowie na czas łączyli się zdalnie ze swoimi szkołami i nie spóźniali na zajęcia. Wspierają też integrację uczniów, bo na zajęciach mamy osoby, które przyjechały do Wrocławia z różnych części Ukrainy – wyjaśniła koordynatorka Centrów Nauki Zdalnej Anna Yaremchuk.

Prezydent Wrocławia Jacek Sutryk zwrócił uwagę, że we wrocławskich szkołach i przedszkolach uczy się obecnie ponad 11 tys. ukraińskich dzieci. - Jednak część uchodźczej młodzieży, która przyjechała do Wrocławia, decyduje się kontynuować naukę w ukraińskim systemie oświaty. Chcąc im to ułatwić we współpracy z UNICEF-em otworzyliśmy we Wrocławiu pięć Centrów Nauki Zdalnej. Zapewniamy niezbędny sprzęt i opiekę – dodał.

Aby zarezerwować miejsce dla dziecka w Centrum Nauki Zdalnej, należy wypełnić specjalny formularz. Po rejestracji koordynator lub asystent międzykulturowy kontaktuje się z daną osobą i zaprasza na organizacyjne spotkanie. Udział w projekcie jest bezpłatny. Chętni mogą się wciąż zapisywać, gdyż są jeszcze wolne miejsca.

Rodzice dzieci, które uczą się w Centrach Nauki Zdalnej, zobowiązani są do złożenia oświadczenia potwierdzającego kontynuację nauki w ukraińskim systemie oświaty. - Jest to niezbędne, by zwolnić dzieci i młodzież z realizacji obowiązku nauki w polskiej szkole. Oświadczenie to uprawnia ucznia do bezpłatnego korzystania z komunikacji miejskiej we Wrocławiu – wyjaśnił dyrektor Departamentu Edukacji UM we Wrocławiu Jarosław Delewski.

Takie oświadczenie należy złożyć osobiście w kancelarii Departamentu Edukacji Urzędu Miejskiego Wrocławia przy ul. G. Zapolskiej lub wysłać pocztą na adres departamentu.

Obecnie do urzędu miasta zgłoszono ok. 400 ukraińskich dzieci, które kontynuują naukę w ukraińskim systemie oświaty.

Horror w Stanowicach. Dwie osoby wpadły do studni, jedna nie żyje.