Chciał sprzedać łyżwy. Stracił ponad 10 tysięcy złotych

i

Autor: pixabay.com

Chciał sprzedać łyżwy. Stracił ponad 10 tysięcy złotych!

2021-08-06 11:56

Ponad 10 tys. zł stracił mieszkaniec Lubina, który na platformie internetowej OLX chciał sprzedać łyżwy. Mężczyzna otrzymał od osoby zainteresowanej kupnem informację, że zamówienie zostało złożone, a na jego e-mail wysłany został link do logowania się na stronę banku.

Coraz więcej osób pada ofiarą oszustów, którzy pod pretekstem zakupu przez internet wystawionego towaru, przesyłają link przekierowujący do fałszywej witryny z instrukcją do wprowadzenia numeru karty płatniczej, w celu rzekomego szybkiego przelania pieniędzy. Tak też było w przypadku 47-letniego mieszkańca Lubina. 

Mężczyzna na popularnej platformie OLX wystawił na sprzedaż łyżwy. Po jakimś czasie otrzymał od osoby zainteresowanej kupnem informację, że zamówienie zostało złożone, a na jego e-mail wysłany został link do logowania się na stronę banku. Mężczyzna podał dane logowania do bankowości internetowej, umożliwiając tym samym przestępcy dokonanie czterech nieautoryzowanych transakcji wypłaty pieniędzy w łącznej kwocie ponad 10 tys. zł.

- Ofiarami tego typu oszustw padło też kilkunastu innych mieszkańców powiatu lubińskiego, tracąc od kilku do kilkunastu tysięcy złotych - informuje asp. szt. Sylwia Serafin z Komendy Powiatowej Policji w Lubinie. - Było także wiele usiłowań, gdzie osoby w porę zorientowały się, że może to być oszustwo.

Jak dochodzi do tego typu oszustw? Przestępcy pod pretekstem zakupy danego produktu wysyłają przez komunikator internetowy do sprzedającego link, który przekierowuje go do strony łudząco przypominającej portal ogłoszeniowy. Do załączonego linku jest podana instrukcja postępowania, aby odebrać pieniądze od rzekomego kupującego. Niczego nieświadoma ofiara podaje oszustom dane z karty płatniczej bądź kredytowej lub rachunków bankowych. Policjanci przypominają, by za każdym razem weryfikować strony internetowe i ich odnośniki, z których korzystamy. Nie powinniśmy otwierać linków od nieznajomych osób i nigdy nie należy podawać swoich danych logowania do bankowości internetowej oraz informacji z kart płatniczych.

Dwukrotnie przejechał przed policjantami na czerwonym świetle