Na Facebooku chwalił napaść na Ukrainę, Putina nazywał „chorążym pokoju”! Namierzyła go ABW

i

Autor: AP Na Facebooku chwalił napaść na Ukrainę, Putina nazywał „chorążym pokoju”! Namierzyła go ABW

Henrykowi M. grozi nawet 5 lat

Na Facebooku chwalił napaść na Ukrainę, Putina nazywał „chorążym pokoju”! Namierzyła go ABW

2023-01-03 11:23

Henryk M. z Głogowa został oskarżony o przestępstwo publicznego chwalenia napaści Rosji na Ukrainę. Jego wpisy na Facebooku namierzyła ABW. Grozi mu teraz do 5 lat więzienia.

Głogów. Chwalił Putina i napaść na Ukrainę 

Głogowska prokuratura skierowała pod koniec 2022 roku do Sądu Okręgowego w Legnicy akt oskarżenia przeciwko Henrykowi M., który oskarżony jest o przestępstwo publicznego pochwalania wszczęcia i prowadzenia wojny napastniczej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie. - Przestępcze zachowanie oskarżonego miało miejsce w okresie od 28 lutego do 4 marca 2022 roku w Głogowie, gdzie oskarżony mieszka. W tym okresie Henryk M., przy użyciu telefonu komórkowego, za pośrednictwem internetu, na portalu facebook, publicznie pochwalał wszczęcie i prowadzenie wojny napastniczej przez Federację Rosyjską przeciwko Ukrainie – powiedziała prok. Lidia Tkaczyszyn, rzecznik Prokuratury Okręgowej w Legnicy.

Jak wynika z ustaleń śledztwa, oskarżony umieszczał swoje wpisy i komentarze na rosyjskiej agresji m.in. nazywając Władimira Putina „chorążym pokoju” i twierdząc, że to Ukraina ma zniszczyć Ruś. Nazywał napaść na Ukrainę militarną akcją specjalną, którą Rosja próbuje „przeciwdziałać obłąkańczej przyszłości” oraz życzył tej akcji powodzenia.

- Zawiadomienie o przestępstwie w niniejszej sprawie zostało złożone przez funkcjonariuszy Agencji Bezpieczeństwa Wewnętrznego. W przekazanych materiałach wskazano, że wypowiedzi uczestnika forum internetowego Henryka M. zawierają treści bezpośrednio wyrażające poparcie agresji rosyjskiej na Ukrainę, która - zgodnie z rosyjską narracją - określana jest jako „militarna akcja specjalna”, co potwierdziło przeprowadzone śledztwo – dodała prok. Tkaczyszyn.

Dowodami obciążającymi oskarżonego są m.in. dokumenty przekazane przez ABW, zabezpieczony telefon komórkowy należący do mężczyzny oraz opinia biegłego z zakresu informatyki.

Jak się okazało w trakcie śledztwa, oskarżony ten ma poglądy komunistyczne. Według prokuratury jego „działalność” w sieci wyczerpała znamiona przestępstwa przeciwko pokojowi, ludzkości i o przestępstwa wojenne, o które został oskarżony.

Przesłuchany w charakterze podejrzanego Henryk M. nie przyznał się do zarzucanego mu czynu oraz odmówił składania wyjaśnień. Grozi mu kara więzienia od trzech miesięcy do pięciu lat.

Grób żołnierza, który zginął na wojnie w Ukrainie