Kamienica na rogu Kazimierza Wielkiego i Ruskiej pochodzi z XIX wieku

i

Autor: Brzydki Wrocław Fotografia Kamienica na rogu Kazimierza Wielkiego i Ruskiej pochodzi z XIX wieku

Czy miejska konserwator zabytków zostanie odwołana? Urzędnicy dostali pismo w tej sprawie [AUDIO]

2016-05-10 19:50

Miejska konserwator zabytków dewastuje Wrocław – tak twierdzą członkowie Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego. Aktywiści złożyli już wniosek do prezydenta o odwołanie Katarzyny Hawrylak-Brzezowskiej z funkcji konserwatora. 

"Cała Polska śmieje się z Wrocławia"

Zdaniem przedstawicieli Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego konserwator źle wykonuje swoje zadania, a jej decyzje doprowadzają do niszczenia starych budynków we Wrocławiu.

- Chcemy po prostu zaprzestać dewastacji, do której ona doprowadziła, którą widzimy w Zaułku Solnym, na Kazimierza Wielkiego. Cała Polska teraz śmieje się z Wrocławia, a my tracimy nasze dziedzictwo kulturowe i, jak w przypadku elewatora, również dziedzictwo gospodarki miasta - przekonuje Marcin Wojtera, który złożył pismo u prezydenta. 

Ważą się losy budynku, w którym kiedyś przechowywano zboże

Aktywiści są źli, że konserwator nie broni elewatora przy Rychtalskiej, który ma zostać wyburzony.

- Miejska konserwator zabytków nie włącza się w ratowanie wiekowych obiektów już od wielu lat. To nie jest tylko teraz ten elewator. To samo tyczy się budynku Generalnej Dyrekcji Dróg Krajowych i Autostrad, który otrzymał wyróżnienie jako Makabryła, czy Zaułka Solnego. To są przykłady z przestrzeni tylko jednego roku - dodaje Tomasz Owczarek z Wrocławskiego Ruchu Obywatelskiego. 

Na ratunek elewatorowi

Akcję ratowania wspomnianego elewatora prowadzi Stowarzyszenie Akcja Miasto. W internecie można podpisać apel do prezydenta miasta o wpisanie budowli do rejestru zabytków. W środę, 11 maja o godzinie 18.00 odbędzie się również w tej sprawie manifestacja. 

Czy władze miasta ulegną żądaniom aktywistów?

We wrocławskim magistracie reporter Radia ESKA Wojtek Góralski usłyszał tylko, że wniosek do urzędu wpłynął i zostanie rozważony. Władze miasta na razie nie komentują sprawy.

Posłuchaj materiału reportera Radia ESKA Wojtka Góralskiego:

Czytaj także: Jak podróżować ze zwierzakiem? Podpowie Ci Forest - pies, który jeździ koleją [WIDEO, GALERIA, AUDIO]