Pilchowice. Most Pilchowicki w rejestrze zabytków. Most nad Jeziorem Pilchowickim bezpieczny? Jest decyzja konserwatora zabytków

i

Autor: wikimedia.com Pilchowice. Most Pilchowicki w rejestrze zabytków. Most nad Jeziorem Pilchowickim bezpieczny? Jest decyzja konserwatora zabytków

Dolny Śląsk: Most, który miał wysadzić Tom Cruise, przejdzie pod opiekę samorządu

2021-02-22 9:03

Linia kolejowa nr 283 z Jeleniej Góry do Lwówka Śląskiego, która przebiega przez most nad Jeziorem Pilchowickim, zostanie przejęta przez samorząd Dolnego Śląska. O Moście Pilchowickim zrobiło się głośno, gdy w ubiegłym roku pojawiła się informacja, że konstrukcja miałaby zostać wysadzona w powietrze na potrzeby nowej części filmu „Mission Impossible”.

Samorząd Dolnego Śląska złożył już niezbędne dokumenty, by przejąć nieczynną linię kolejową 283, która przebiega przez most nad Jeziorem Pilchowickim. Linią zarządza obecnie PKP PLK, a nieruchomości w jej obrębie są własnością PKP S.A. Aby linia została przekazana samorządowi, PKP PLK i PKP S.A. muszą wypracować między sobą kwestie formalno-prawne, a następnie zgodę na przekazanie linii samorządowi musi wydać minister infrastruktury.

„Oczekujemy, że stanie się to w bliskiej przyszłości, o co sukcesywnie zabiegamy. Jednocześnie już teraz jesteśmy gotowi przejąć od PKP PLK zarządzanie linią nr 283 pod pewnymi warunkami, aby rozpocząć przygotowanie jej do rewitalizacji” – czytamy w komunikacie Biura Prasowego Urzędu Marszałkowskiego Województwa Dolnośląskiego.

Przedstawiciele samorządu Dolnego Śląska zapowiadają, że w przyszłości po niezwykle malowniczej linii z Jeleniej Góry przez Wleń do Lwówka Śląskiego mają kursować pociągi Kolei Dolnośląskich.

ZOBACZ TEŻ: Pilchowice. Most Pilchowicki w rejestrze zabytków. Wybuch dla Tom'a Cruise'a odwołany?

O nieczynnej linii kolejowej zrobiło się głośno w ubiegłym roku , gdy w mediach pojawiła się informacja, że ponad 100-letni most kolejowy nad Jeziorem Pilchowickim ma zostać wysadzony przez ekipę filmową, realizującą zdjęcia do nowej superprodukcji z Tomem Cruisem „Mission: Impossible 7”. Ostatecznie, wybudowany w latach 1905-1906 most został wpisany na listę obiektów chronionych.

CZYTAJ WIĘCEJ: Pilchowice. Ekipa filmowa na moście kolejowym nad Jeziorem Pilchowickim. Co się tam dzieje?!

120-letni tramwaj odzyskuje dawny blask.