Oszukali Skarb Państwa na 5 milionów złotych?

i

Autor: pixabay.com

Dolny Śląsk: Oszukali Skarb Państwa na 5 milionów złotych? Tylko jeden przyznał się do winy

2021-02-04 10:16

Do Sądu Okręgowego w Legnicy wpłynął akt oskarżenia przeciwko trzem członkom zorganizowanej grupy przestępczej, którzy dopuścili się licznych oszustw podatkowych przy obrocie olejem napędowym. Według prokuratury w wyniku działań tej grupy Skarb Państwa stracił ok. 5 mln zł z tytułu uszczuplenia podatku VAT.

Na ławie oskarżonych zasiądą osoby związane ze spółką, która w latach 2010 – 2011 miała swoją siedzibę w Legnicy. Zarzuty usłyszeli prezes tej spółki Bogdan C., jej prokurent i równocześnie dyrektor Ryszard K. oraz osoba faktycznie zajmująca się sprawami spółki Sebastian B.

Według ustaleń śledztwa spółka prowadziła rzeczywista działalność gospodarczą jedynie przez kilka miesięcy 2010 r.

- W tym czasie posiadała zezwolenie na nabywanie wyrobów akcyzowych jako zarejestrowany handlowiec - wyjaśniła rzeczniczka Prokuratury Okręgowej w Legnicy, prok. Lidia Tkaczyszyn. - W ramach tej działalności dokonywała na bazie pod Bolesławcem odpraw paliwa zakupionego w Niemczech, a następnie dostarczała paliwo do końcowych odbiorców.

Później - w latach 2011 i 2012 – spółka nie prowadziła już działalności gospodarczej, ale była wykorzystywana do wystawiania nierzetelnych faktur VAT.

- Faktur tych następnie używano do nieuprawnionego obniżenia podatku VAT przez jej rzekomych kontrahentów, którymi były dwie spółki z Poznania. Działając w ten sposób oskarżeni wystawili łącznie około 3000 nierzetelnych faktur VAT dokumentujących w rzeczywistości niedokonane transakcje sprzedaży paliw płynnych o łącznej wartości ponad 300 mln zł – tłumaczy prok. Tkaczyszyn.

Prokurator wskazała, że przez kilka miesięcy 2010 r., kiedy spółka prowadziła działalność gospodarczą w bazie w okolicach Bolesławca, oskarżeni sami wykorzystywali do rozliczeń podatku VAT nierzetelne faktury sprzedaży dla tej spółki oleju napędowego przez inne firmy z Poznania i Legnicy. W efekcie tej działalność Skarb Państwa miał stracić z tytułu uszczuplenia podatku VAT ok. 5 mln zł.

Członkowie grupy zostali oskarżeniu o udział w zorganizowanej grupie przestępczej, oszustwa podatkowe w stosunku do mienia znacznej wartości oraz nierzetelne prowadzenie ksiąg rachunkowych. Sebastian B. i Ryszard K. nie przyznali się do zarzutów, zaś Bogdan C. przyznał się częściowo.

Prok. Tkaczyszyn poinformowała, że w tej sprawie toczą się jeszcze odrębne śledztwa w innych prokuraturach, a także trwają proces przed sądami. Chodzi m.in. o uszczuplenia podatku VAT powstałe w spółkach z Poznania.

Pirat drogowy otrzymał 16 punktów karnych