W ramach budowy odcinka drogi ekspresowej S3 łączącej Bolków z Kamienną Górą powstaje najdłuższy w Polsce pozamiejski tunel drążony w skale. Tunel - zlokalizowany pomiędzy miejscowościami Sady Górne, Stare i Nowe Bogaczowice – będzie miał 2,3 km długości, a pierwsi kierowcy mają nim pojechać w drugiej połowie 2023 roku.
CZYTAJ WIĘCEJ: Trwa budowa tunelu pod Górami Wałbrzyskimi. Wydrążono już ponad 200 metrów! [NOWE ZDJĘCIA]
Prace przy budowie tunelu idą pełną parą i, jak się okazuje, przynoszą zaskakujące odkrycia. W jednej z naw w rejonie Starych Bogaczowic robotnicy drążący tunel natrafili na niezidentyfikowane wyrobisko górnicze. Sztolnia ma ok. 1,5 m szerokości i 2 m szerokości. Jak informuje GDDKiA, została wydrążona w masywnym zlepieńcu, bez obudowy, ze stropem wykonanym w kształcie sklepienia.
„Na wschód od tunelu sztolnia jest drożna. W odległości ok. 50 m występuje lokalny opad skał stropowych o długości ok. 3,0 m i wysokości ok. 0,5 m powyżej linii stropu. Materiał skalny utworzył w tym miejscu przytamkę, która spiętrzyła wodę. Za przytamką sztolnia jest drożna, ale nie była penetrowana – informuje GDDKiA. - Na zachód od tunelu sztolnia jest niedrożna, widoczny jest usyp skalny wypełniający cały przekrój sztolni. Na spągu sztolni widoczne są ślady po podkładach torowiska, które służyło do odstawy urobku. Torowiska, ani innych elementów wyposażenia nie stwierdzono”.
Z archiwalnych dokumentów wynika, że w latach 20. XX w. w rejonie Starych Bogaczowic istniały nadania górnicze, związane z poszukiwaniem pokładów węgla kamiennego. Brak informacji o eksploatowaniu w tym rejonie pokładów węgla kamiennego może świadczyć, że odkryta sztolnia drążona była między 1914 a 1929 rokiem.
Odkrycie sztolni nie wstrzymało prac przy budowie drogi ekspresowej S3 na odcinku Bolków – Kamienna Góra. Wszystkie prace są kontynuowane zgodnie z harmonogramem.