Karkonosze: Fatalne warunki w górach! GOPR ostrzega turystów

i

Autor: GOPR Karkonosze Karkonosze: Fatalne warunki w górach! GOPR ostrzega turystów. Niesamowite temperatury!

FATALNE warunki w Karkonoszach! GOPR przestrzega o ZASKAKUJĄCYCH temperaturach!

2020-12-29 11:54

Fatalne warunki w Karkonoszach. W najwyższym paśmie górskim Sudetów może być niebezpiecznie. GOPR alarmuje o silnych wiatrach i porażająco niskiej temperaturze! Ta odczuwalna miejscami może spać do nawet -20°C! Pojawiły się komunikaty lawinowe o niemożliwej do oszacowania skali zagrożenia.

Karkonosze. GOPR alarmuje o fatalnych warunkach pogodowych

Najnowszy komunikat pogodowy nie zachęca do pieszych wędrówek. W szczytowych partiach Karkonoszy w ciągu dnia  temperatura nawet do -7 °C. I tak niską temperaturę, do nawet - 20°C może obniżyć silny wiatr (w porywach do nawet 30m/s!). Wiatr wieje z kierunku południowo - zachodniego, według ratowników osiąga prędkość ok. 18 m/s.

Zachmurzenie pełne, widzialność zmienna. Brak opadu śniegu, choć aktualną pokrywę śnieżną szacuje się od 5cm do miejscami nawet 40cm.

Ratownicy GOPR przestrzegają odważnych, gotowych na wyprawę w góry i zalecają korzystanie ze specjalnego sprzętu.

- Wiatr odkrył na szlakach lód! Zalecamy zaopatrzenie się w raczki turystyczne oraz kije - komentują.

W Kotlinie Jeleniogórskiej temperatura od 5 do -2 st. C . Zachmurzenie duże, widzialność zmienna. Wiatr południowo-zachodni umiarkowany, w porywach silny. Na szlakach jest bardzo ślisko!

W ciągu dnia opady deszczu, deszczu ze śniegiem szlaki mokre – jest ślisko.

Karkonosze. Poprzewracane drzewa i zakazy wstępu

Nadleśnictwo „Śnieżka” poinformowało, że udało się już uprzątnąć większą część terenów nadleśnictwa z zagrażających bezpieczeństwu osób przebywających w lesie drzew wywróconych i naderwanych.

Okresowy zakaz wstępu do lasu w części terenu nadleśnictwa został odwołany, jednak w części nadleśnictw wciąż obowiązuje.

OKRESOWY ZAKAZ WSTĘPU DO LASU ZOSTAJE PODTRZYMANY W LEŚNICTWACH:

  • BOROWICE,
  • MACIEJOWA.

Zakazy obowiązują do dnia 3.01.2021 r.

Zamknięte są też fragmenty szlaków turystycznych na terenie Nadleśnictwa Szklarska Poręba. Trwają tam planowane prace. Zamknięciu będzie podlegał odcinek szlaku zielonego w kierunku Hali Szrenickiej i odcinek na wysokości od Owczych Skał do Rozdroża pod Przedziałem.

Interaktywną mapę z wykazem zamkniętych szlaków znajdziesz na stronie GOPR.

Komunikat o stanie zagrożenia lawinowego

W poniedziałek 28 grudnia GOPR wydał komunikat o stanie zagrożenia lawinowego.

Na obszarze Karkonoszy obecnie nie można oszacować skali zagrożenia. Ratownicy apelują o ostrożność.

- Warunki turystyczne bardzo trudne: silny wiatr, szlaki śliskie miejscami dużo lodu szczególnie wrejonie Śnieżki / zakosy /. Zaleca się używania raczków, kijków oraz dobrego obuwia - czytamy.

Zamknięta granica z Czechami

Przypomnijmy, że w związku z epidemią koronawirusa, ponownie w Czechach zostały wprowadzone obostrzenia. Od 18.12.2020 ponownie obowiązuje zakaz przemieszczania się w celach turystycznych, od 27.12.2020 obostrzenia dotyczą także stoków narciarskich, które zostały zamknięte. Zamknięte są hotele jak również schroniska turystyczne i hotele górskie. Tym samym, podróże turystyczne do Czech nie są możliwe, infrastruktura hotelowa nie świadczy usług zakwaterowania turystów.

Pomimo zakazu, szczecinianie wieszają kłódki na zabytkowym mostku