Polsko-Arabskie forum w Dubaju

i

Autor: Beata Olejarka/SE

Forum Polsko-Arabskie w Dubaju zaczątkiem wielkich biznesów na Dolnym Śląsku

2021-12-08 13:15

Podczas Światowej Wystawy Expo 2020 w Dubaju, które trwa od 1 października do końca marca 2022, miało miejsce Polsko-Arabskie Forum Gospodarcze. Jego głównym celem była prezentacja polskich osiągnięć i technologii oraz zapewnienie możliwości nawiązania współpracy z partnerami gospodarczymi z krajów arabskich. Ci byli bardzo zainteresowani produktami, które oferowali polscy przedsiębiorcy. Kilku z nich wróci z Bliskiego Wschodu z owocnymi kontraktami.

Forum Polko-Arabskie w którym uczestniczyli przedsiębiorcy z Dolnego Śląska, oraz emirowie z Bliskiego Wschodu można zaliczyć do tych bardziej udanych. Zadowolone były z niego obie strony, co zgodnie podkreślali uczestnicy. Jednym z nich był Piotr Wojtyczka, prezes Wałbrzyskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, który podkreślał, jaką szansę dostali dolnośląscy przedsiębiorcy. - W Arabii szukamy inwestorów, oraz inspiracji - mówił.

Michał Rado prezes Dolnośląskiego Agencji Współpracy Gospodarczej tłumaczy, dlaczego obecność Dolnego Śląska na Expo jest tak ważna. - Firmy, których tutaj nie ma, praktycznie nie istnieją w rozmowach z przedstawicielami Bliskiego Wschodu - podsumował.

Waldemar Buda, wiceminister w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej mówił o specyfice budowania relacji gospodarczych z państwami arabskimi. - Musimy się pokazać na wielu poziomach. Ważne, byśmy zbudowali solidne fundamenty do współpracy z parterami z Dubaju. Jedna firma, której się dzisiaj powiedzie, poleci następną i tak mamy szansę zostać poważnym graczem na tej biznesowej planszy - usłyszeliśmy.

ZOBACZ TEŻ: Wieczór Dolnośląski w Dubaju. Bliski Wschód zabiega o partnerów z Polski

Zaraz po Forum już było wiadomo, że pierwsi przedsiębiorcy z Dolnego Śląska zaskarbili sobie uwagę przedstawicieli z Bliskiego Wschodu. Niebawem podpisane zostaną pierwsze umowy partnerskie. To wspaniały początek dalszej współpracy i budowania siły naszego regionu w Arabii. Dolny Śląsk jest nie tylko piękny, urokliwy, tajemniczy i pełen zabytków, ale przede wszystkim ma wielu przedsiębiorców, którzy mogą konkurować z dostawcami usług i towarów dla Zjednoczonych Emiratów Arabskich.

W sumie przez 6 miesięcy działalności polskiego pawilonu na Expo odbędzie się blisko 1000 organizowanych przez Polskę wydarzeń, a z oferty programu gospodarczego skorzysta prawie 2500 polskich firm. Dla wielu to ogromna szansa, a dla niektórych kolejny krok w rozwijaniu swojego biznesu i poszerzaniu rynku zbytu. To wszytko mogło się wydarzyć m.in. dzięki zaangażowaniu Going Global - Dolnośląskiej Dyplomacji Gospodarczej działającej przy Urzędzie Marszałkowskim. Przedstawienie regionu na EXPO 2020 w Dubaju i pokazanie siły naszych przedsiębiorców to odważny krok, który na pewno przyniesie wymierne korzyści dla regionu i całego biznesu, a także dla turystyki.

CZYTAJ WIĘCEJ: Dolny Śląsk promuje się na EXPO w Dubaju

Pawilon Zjednoczonych Emiratów Arabskich to jedno z najbardziej inspirujących miejsc na EXPO 2020