Głogów szykuje się na wielką falę. Niespodziewany problem z wałem!

i

Autor: Adam Burakowski/East News & Shutterstock Głogów szykuje się na wielką falę. Niespodziewany problem z wałem!

Powódź w Polsce

Głogów szykuje się na wielką falę. Niespodziewany problem z wałem!

2024-09-21 21:05

Niespodziewany problem z wałami przeciwpowodziowymi w gminie Głogów! Opowiedziano o nim podczas posiedzenia sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska w Głogowie. Według relacji wójta wiejskiej gminy Głogów Bartłomieja Zimnego kłopoty z umocnieniami przeciwpowodziowymi wywołały... bobry. Zrobiły sobie w wale aż trzy siedziby. Wójt apeluje o zmianę przepisów dotyczących ochrony bobrów.

Bobry zrobiły sobie trzy gniazda w wale przeciwpowodziowym. Wójt gminy Głogów apeluje o zmianę przepisów

Jednym z miejsc najbardziej zagrożonych obecnie przez powódź w Polsce jest rejon Głogowa. To właśnie w tym mieście odbyło się dziś posiedzenie sztabu kryzysowego z udziałem premiera Donalda Tuska. Wśród wypowiadających się osób był m.in. wójt wiejskiej gminy Głogów Bartłomiej Zimny. Jak powiedział, zagrożona zalaniem jest ponad połowa terenów tej gminy. "Mamy mobilny sztab, zabezpieczamy podsiąki na bieżąco" - zapewnił. Zwrócił też uwagę na niespodziewany problem z wałami przeciwpowodziowymi w gminie Głogów. Według relacji wójta wiejskiej gminy Głogów kłopoty z umocnieniami przeciwpowodziowymi wywołały... bobry. Zrobiły sobie w wale aż trzy siedziby. Wójt apeluje o zmianę przepisów dotyczących ochrony bobrów.

"To są słabe punkty i ten wał może popłynąć (...) Będzie potrzebna weryfikacja przepisów, jeśli chodzi o ochronę bobrów w wale"

Na terenie gminy są trzy gniazda bobrów w wale przeciwpowodziowym i "w każdym z tych miejsc utopiliśmy kilka wywrotek piasku" - powiedział wójt Bartłomiej Zimny. "To są słabe punkty i ten wał może popłynąć (...) Będzie potrzebna weryfikacja przepisów, jeśli chodzi o ochronę bobrów w wale" - powiedział. Z kolei prezydent Głogowa Rafael Rokaszewicz stwierdził, że większość samego miasta jest bezpieczna, a wśród zagrożonych regionów znajduje się m.in. Ostrów Tumski. Jak dodał, stan rzeki Odry jest tylko o 10 centymetrów niższy niż w 1997 roku, kiedy Polskę nawiedziła pamiętna wielka powódź, która wyrządziła poważne szkody zwłaszcza na Dolnym Śląsku, w tym we Wrocławiu. "Ogłosiliśmy samoewakuację, ale nikt nie skorzystał" - poinformował prezydent.

Sonda
Czy szabrownictwo na terenach objętych powodzią powinno być surowo karane?

Quiz. Umiesz rozpoznać miasto na podstawie zdjęcia? Sprawdź, jak dobrze znasz dolnośląskie miejscowości

Pytanie 1 z 12
Zacznijmy od czegoś prostego. W jakiej miejscowości znajduje się ten obiekt?
Zamek Książ
Gminny magazyn na dary dla powodzian w Centrum Integracji Społecznej w Kłodzku