Pożar w Jakubowie. Plebania płonęła cała noc! [ZDJĘCIA, WIDEO]

i

Autor: OSP w Gaworzycach Pożar w Jakubowie. Plebania płonęła cała noc! [ZDJĘCIA, WIDEO]

Jakubów. Plebania płonęła całą noc! Ewakuacja proboszcza i "ogromne straty" [wideo, zdjęcia]

2021-05-04 10:12

Pożar zabytkowej plebanii w Jakubowie, w województwie dolnośląskim. Strażacy podjęli walkę z ogniem w poniedziałek 3 maja przed północą, żywioł trawił budynek przez całą noc. We wtorkowy poranek trwa jeszcze dogaszenie pogorzeliska. "Straty niestety są ogromne. Udało się uratować sąsiedni kościół" - informują strażacy z powiatu polkowickiego.

Pożar Plebanii w Jakubowie. Akcja strażaków rozpoczęła się w poniedziałek 3 maja chwilę przed północą. W ogniu stanął zabytkowy budynek plebanii w Jakubowie w powiecie polkowickim na Dolnym Śląsku. Policja nie zdradza żadnych tropów dot. potencjalnej przyczyny pożaru. Ustali to powołany na tę okoliczność biegły.

Pożar w Jakubowie. Co tam się działo?

Kiedy na miejscu zjawiły się jednostki straży pożarnej Komendy Powiatowej PSP w Polkowicach ogień objął już znaczną część dachu. Walka strażaków ograniczyła ekspansję żywiołu na pobliski kościół, ale plebania spłonęła doszczętnie. Proboszcz, który w trakcie zaprószenia był w środku, sam opuścił budynek. W pożarze nie ucierpiał, ale został przetransportowany do szpitala. 

Oficer dyżurny komendy powiatowej PSP w Polkowicach cytowany przez portal miedziowe.pl opisuje, że w akcji brały udział 23 zastępy straży pożarnej, w tym 9 z sąsiedniego powiatu głogowskiego. Wiadomo, że ogień na początku pojawił się w piwnicy budynku, ale szybko objął cały pion. W trakcie nocnej akcji, dowódca zarządził ewakuację cennego mienia, m.in. archiwum parafialnego, wszystko zabezpieczono w kościele obok.

Akcja strażaków trwała cała noc, nad ranem trwa dogaszanie pogorzeliska.

Reakcja lekarza na ból drugiego człowieka w Drawsku Pomorskim