Tak zmieniał się Jan Paweł II

i

Autor: East News Jan Paweł II, 1967 rok

Jan Paweł II we Wrocławiu. Te słowa Ojca Świętego zostaną z nami na zawsze! [WSPOMNIENIE]

2020-05-18 7:21

18 maja 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Papież Polak zmarł 15 lat temu, ale wciąż jest obecny w sercach wielu ludzi na całym świecie. Mieszkańcy miejsc, które odwiedził w czasie swojego pontyfikatu, wspominają go szczególnie ciepło. Tak jest właśnie w przypadku Wrocławia, który Jan Paweł II odwiedził dwukrotnie. Jego słowa towarzyszą wrocławianom do dziś.

Karol Wojtyła, który później został papieżem, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Przez lata z czułością wspominał swoje rodzinne miasto, a w szczególności słynne wadowickie kremówki. Karol Wojtyła studiował polonistykę lecz naukę przerwał wybuch II wojny światowej. W jej trakcie rozpoczął studia teologiczne w krakowskim seminarium duchownym, które wówczas działało "w podziemiu". Święcenia kapłańskie przyjął w 1946 roku. W latach 1958-1964 był biskupem pomocniczym krakowskim. Następnie do 1978 r. pełnił funkcję arcybiskupa metropolity krakowskiego.

W październiku 1978 r. został wybrany na papieża po śmierci Jana Pawła I. To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a jednocześnie symbol walki o wolność. Karol Wojtyła przyjął imiona Jan Paweł II. Był pierwszym papieżem spoza Włoch od 455 lat.

W pierwszą pielgrzymkę do Polski wybrał się w 1979 r. Odwiedził wówczas m.in. Warszawę, Gniezno, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską i swoje rodzinne Wadowice. W kolejną podróż do Polski Jan Paweł II wybrał się w 1983 roku, kiedy w Polsce obowiązywał stan wojenny. To właśnie wtedy papież po raz pierwszy odwiedził Wrocław.

Do stolicy Dolnego Śląska Ojciec Święty przyleciał helikopterem z Częstochowy. Był 21 czerwca 1983 r. Jan Paweł II odprawił mszę na Partynicach. W nabożeństwie udział wzięły tysiące wiernych, a hipodrom dosłownie pękał w szwach. Po południu papież udał się do Archikatedry na Ostrowie Tumskim, gdzie spotkał się z duchowieństwem. Po tym wydarzeniu papież ponownie wsiadł do helikoptera i udał się na Górę Św. Anny i dalej do Krakowa.

Drugi raz Jan Paweł II odwiedził Wrocław w 1997 r. Wizyta trwała aż dwa dni. Ojciec Święty wziął udział w 46. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Hali Stulecia. Wcześniej spotkał się też z prezydentem Polski, a wieczorem odwiedził Panoramę Racławicką. 1 czerwca Jan Paweł II odprawił mszę przed Hotelem Wrocław na zakończenie kongresu.

Słowa, jakie wówczas wypowiedział papież na zawsze wpisały się w historię Wrocławia. „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu" - powiedział 1 czerwca 1997 r. Jan Paweł II. W ten sposób papież zainspirował do uczynienia z Wrocławia "Miasta Spotkań".

W tym samym roku papież został Honorowym Obywatelem Wrocławia. W 2005 r. plac u zbiegu ulic Podwale, Legnickiej i Ruskiej został nazwany jego imieniem.

Jak dobrze znasz życiorys św. Jana Pawła II?

Pytanie 1 z 10
Jak brzmiało drugie imię Karola Wojtyły?
Obrączkowanie lubelskich sokołów
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE