Tak zmieniał się Jan Paweł II

i

Autor: East News Jan Paweł II, 1967 rok

Jan Paweł II we Wrocławiu. Te słowa Ojca Świętego zostaną z nami na zawsze! [WSPOMNIENIE]

2020-05-18 7:21

18 maja 2020 roku przypada 100. rocznica urodzin Jana Pawła II. Papież Polak zmarł 15 lat temu, ale wciąż jest obecny w sercach wielu ludzi na całym świecie. Mieszkańcy miejsc, które odwiedził w czasie swojego pontyfikatu, wspominają go szczególnie ciepło. Tak jest właśnie w przypadku Wrocławia, który Jan Paweł II odwiedził dwukrotnie. Jego słowa towarzyszą wrocławianom do dziś.

Karol Wojtyła, który później został papieżem, urodził się 18 maja 1920 roku w Wadowicach. Przez lata z czułością wspominał swoje rodzinne miasto, a w szczególności słynne wadowickie kremówki. Karol Wojtyła studiował polonistykę lecz naukę przerwał wybuch II wojny światowej. W jej trakcie rozpoczął studia teologiczne w krakowskim seminarium duchownym, które wówczas działało "w podziemiu". Święcenia kapłańskie przyjął w 1946 roku. W latach 1958-1964 był biskupem pomocniczym krakowskim. Następnie do 1978 r. pełnił funkcję arcybiskupa metropolity krakowskiego.

W październiku 1978 r. został wybrany na papieża po śmierci Jana Pawła I. To było jedno z najważniejszych wydarzeń w historii Polski, a jednocześnie symbol walki o wolność. Karol Wojtyła przyjął imiona Jan Paweł II. Był pierwszym papieżem spoza Włoch od 455 lat.

Jak dobrze znasz życiorys św. Jana Pawła II?

Pytanie 1 z 10
Jak brzmiało drugie imię Karola Wojtyły?

W pierwszą pielgrzymkę do Polski wybrał się w 1979 r. Odwiedził wówczas m.in. Warszawę, Gniezno, Kraków, Kalwarię Zebrzydowską i swoje rodzinne Wadowice. W kolejną podróż do Polski Jan Paweł II wybrał się w 1983 roku, kiedy w Polsce obowiązywał stan wojenny. To właśnie wtedy papież po raz pierwszy odwiedził Wrocław.

Do stolicy Dolnego Śląska Ojciec Święty przyleciał helikopterem z Częstochowy. Był 21 czerwca 1983 r. Jan Paweł II odprawił mszę na Partynicach. W nabożeństwie udział wzięły tysiące wiernych, a hipodrom dosłownie pękał w szwach. Po południu papież udał się do Archikatedry na Ostrowie Tumskim, gdzie spotkał się z duchowieństwem. Po tym wydarzeniu papież ponownie wsiadł do helikoptera i udał się na Górę Św. Anny i dalej do Krakowa.

Drugi raz Jan Paweł II odwiedził Wrocław w 1997 r. Wizyta trwała aż dwa dni. Ojciec Święty wziął udział w 46. Międzynarodowym Kongresie Eucharystycznym w Hali Stulecia. Wcześniej spotkał się też z prezydentem Polski, a wieczorem odwiedził Panoramę Racławicką. 1 czerwca Jan Paweł II odprawił mszę przed Hotelem Wrocław na zakończenie kongresu.

Słowa, jakie wówczas wypowiedział papież na zawsze wpisały się w historię Wrocławia. „Wrocław jest miastem położonym na styku trzech krajów, które historia bardzo ściśle ze sobą połączyła. Jest poniekąd miastem spotkania, jest miastem, które jednoczy. Tutaj w jakiś sposób spotyka się tradycja duchowa Wschodu i Zachodu" - powiedział 1 czerwca 1997 r. Jan Paweł II. W ten sposób papież zainspirował do uczynienia z Wrocławia "Miasta Spotkań".

W tym samym roku papież został Honorowym Obywatelem Wrocławia. W 2005 r. plac u zbiegu ulic Podwale, Legnickiej i Ruskiej został nazwany jego imieniem.

Obrączkowanie lubelskich sokołów