Sztolnie wokół Boguszowa Gorc intrygują badaczy (Na zdjęciu Sztolnia Rycerska)

i

Autor: screen/youtube.com Sztolnie wokół Boguszowa Gorc intrygują badaczy (Na zdjęciu Sztolnia Rycerska)

Jaskinia ze skarbami koło Boguszowa-Gorc. Nowe odkrycie na Dolnym Śląsku

2016-04-26 18:34

Konserwatora zabytków, starostwo oraz Agencję Bezpieczeństwa Wewnętrznego powiadomili o tym członkowie grupy Klin i Stowarzyszenia Miłośników Historii Odyn.

Jak twierdzą eksploratorzy, w nieregularnej jaskini wykonanej rękoma z jednym korytarzem bocznym w pobliżu zamku Książ schowane są cenne przedmioty.

"Zgodnie z informacjami historycznymi, jakie pozyskaliśmy, złożono tam depozyty z okresu II wojny światowej przez oddział SS w formie dokumentacji i innych dóbr kultury oraz kosztowności" - napisali członkowie stowarzyszeń w piśmie do urzędników informującym o istnieniu skarbu.

Tunel, w którym mają być ukryte ma mieć około sześciu do ośmiu metrów szerokości, 70 metrów długości i mniej więcej trzy metry wysokości.

Sprawdzone georadarem

Badacze najpierw uzyskali informacje o znalezisku z przekazów historycznych, od mieszkających na tym terenie Niemców.  

- Gdy mieliśmy już pewność, że faktycznie tunel istnieje, wystąpiliśmy o pozwolenia i dokonaliśmy badań - tłumaczy Piotr Jabłoński, prezes Stowarzyszenia Miłośników Historii Odyn w rozmowie z dziennikarzem "Wyborcza.pl".

Wykonano je przy użyciu georadaru. Teraz członkowie stowarzyszeń poprosili władze o ochronę terenu sztolni, choć nie ma pewności czy kosztowności dalej są w okolicach Boguszowa-Gorc. Istnieje prawdopodobieństwo, że zrabowali je Rosjanie.

Czytaj także: Luneta ustawiona na Berlin przed wrocławskim dworcem. Będzie można przez nią pogadać z Niemcami [WIDEO, GALERIA, AUDIO]