Przebudowa ulicy Pomorskiej we Wrocławiu powinna ruszyć już niedługo

i

Autor: Grzegorz Kilian/Wrocławskie Inwestycje

Jedna z najbardziej dziurawych ulic we Wrocławiu idzie do remontu. Będzie nie do poznania

2022-06-15 12:03

Jest wykonawca przebudowy ulicy Pomorskiej i części pl. Staszica we Wrocławiu. To oznacza, że wkrótce zacznie się remont tej jednej z najbardziej dziurawych ulic w mieście. Powinien on się zakończyć na wiosnę 2024 roku.

Inwestycja zakłada przebudowę ulicy Pomorskiej, od ul. Dubois do placu Staszica i zachodniej części pl. Staszica do wiaduktu na ul. Reymonta. Obejmie jezdnię na odcinku ok. 1200 m oraz skrzyżowania Pomorska - pl. Staszica oraz pl. Staszica – Łowiecka, na których zostanie ułożona masa bitumiczna. Ponadto powstanie blisko 1100 metrów nowego torowiska, które będzie zabudowane i wykorzystywane także przez autobusy.

- To jedna z największych inwestycji w XXI wieku na tym terenie Wrocławia. Większym wyzwaniem była tylko przebudowa placu Grunwaldzkiego i budowa Ronda Reagana. Mieszkańcy wspominali o potrzebie wymiany nawierzchni, remoncie torowiska, budowie nowych chodników. Zależało im także na wprowadzeniu zieleni. Znaliśmy te oczekiwania. Przygotowywaliśmy się do tego zadania kompleksowo realizując dokumentację projektową, która jest bardzo rozległa, bo zakres prac jest duży i nie tylko na powierzchni. Ulicę Pomorską i znaczny fragment pl. Staszica przebudujemy kompleksowo z całą infrastrukturą podziemną, z której część pamięta jeszcze XIX wiek – podsumował Jacek Sutryk, prezydent Wrocławia.

Zgodnie z ustaleniami z Dolnośląskim Konserwatorem Zabytków w obrębie torowiska tramwajowego wbudowana zostanie kostka brukowa. - Zastosowane zostaną tu specjalne rozwiązania projektowe, które pozwolą na zabezpieczenie jej przy szynach, tak aby służyła na lata – dodał Wojciech Kaim, kierownik projektu z Wrocławskich Inwestycji.

W ramach inwestycji zbudowane zostaną także: ok. 1800 metrów nowych dróg dla rowerów, nowe chodniki i perony przystankowe. Powstanie 10 przejść dla pieszych oraz przejazdów rowerowych.

Jarmark Świętojański 2022 we Wrocławiu. Plaża w Rynku i inne atrakcje

Na wysokości Parku Staszica powstaną dwa przystanki dla komunikacji, natomiast nowe przystanki wiedeńskie wybudowane zostaną na ul. Pomorskiej, przy wlocie na plac Staszica. Podczas realizacji inwestycji ustawionych zostanie też 156 nowych lamp oświetleniowych oraz 43 doświetlające przejścia dla pieszych.

Przy współpracy z Zarządem Zieleni Miejskiej kompleksowo przeprowadzone zostaną prace związane z zielenią - pojawią się drzewa i krzewy, a także ogrody deszczowe.

W pobliżu dawnego dworca i stacji kolejki wąskotorowej zachowane zostaną fragmenty historycznego torowiska. Stanie tam też tablica pamiątkowa wspominająca kolejkę wąskotorową Wrocławsko-Trzebnicko-Prusicką, z której mieszkańcy korzystali m.in. podczas wypraw w Góry Kocie czy do Trzebnicy.

Wykonawcą inwestycji została firma Torpol S.A. Będzie miała 20 miesięcy na przygotowanie projektów wykonawczych oraz realizację tego zadania, które powinno być gotowe na wiosnę 2024 roku. Koszt całej inwestycji 66,4 mln zł, z czego 95 proc. pochodzi z polskiego ładu.

Sonda
Święto Wrocławia 2022. Wybierasz się na którąś z imprez?