Tabletki trafiły do gmin

Jodek potasu dla Dolnoślązaków. Kto i kiedy go dostanie?

2022-10-03 14:20

- Zapasy jodku potasu dotarły już do wszystkich dolnośląskich gmin – poinformował w poniedziałek, 3 października, wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski. Dodał, że każda z gmin będzie w razie konieczności dokonywać dystrybucji tego związku wśród ludności.

Jodek potasu trafił do gmin na Dolnym Śląsku 

Wojewoda dolnośląski Jarosław Obremski podkreślił, że w ostatnich dniach napływają dobre informacje z frontu wojny w Ukrainie. - Obserwujemy postęp wojsk ukraińskich, tym niemniej informacje dochodzące ze strony rosyjskie budzą nasz niepokój. Obserwujemy zjawiska niepokojące – Nord Stream 2, barbarzyńskie ataki Rosjan na krytyczną infrastrukturę cywilną w Ukrainie. To stawia pod znakiem zapytanie to, jak Rosjanie będą zachowywać się w stosunku do reaktorów atomowych w elektrowniach w Ukrainie – powiedział Obremski.

Dodał, że po doświadczeniach z Czarnobylem, znane są metody mogące ograniczyć negatywne skutki przemieszczania się chmury radioaktywnej w przypadku ataków na elektrownie jądrowe. - Z Rządowej Agencji Rezerw Materiałowych otrzymaliśmy do naszych magazynów kilka milionów dawek jodku potasu. On później został redystrybuowany do Powiatowych Komendy PSP, a w piątek wszystkie gminy otrzymały swój przydział jodku potasu – dodał wojewoda.

Stwierdził, że każda z gmin będzie w razie konieczności dokonywać dystrybucji tego związku wśród ludności. - Redystrybucja będzie przebiegać, jeśli będzie konieczna, a mam nadzieje, że nie, w sposób najbardziej uproszczony. Ludzie zostaną poinformowani kto ma przyjąć, w jakich dawkach i kiedy jodek potasu – tłumaczył wojewoda.

Na co jest jodek potasu?

Profesor Marek Bolanowski, konsultant wojewódzki ds. endokrynologii, podkreślił, że w momencie awarii reaktora atomowego do atmosfery uwolniony zostanie m.in. izotop jodu. - Izotop, który znajdzie się w powietrzu może przedostać się do organizmu człowieka drogą kropelkową z wdychanym powietrzem, bądź droga pokarmową – na przykład przez skażoną wodę – tłumaczył profesor.

Dodał, że izotop jodu w organizmie człowieka wychwytywany jest przez tarczycę, co może odprowadzić od rozwoju nowotworu tego organu. - To ryzyko jest tym większe im młodszy jest człowiek (…) zakłada się, że u osób po 60. roku życia rak tarczycy nie rozwinie się, dlatego przyjmowanie jodku potasu zalecane jest młodszym osobom – mówił profesor.

Przypomnijmy, że rząd tłumaczy, że przekazanie tabletek z jodkiem potasu do samorządów terytorialnych ma charakter prewencyjny. - Zagrożenie skażeniem radiacyjnym jest bardzo mało prawdopodobne – wyjaśnił w poniedziałek (3 października) wiceminister spraw wewnętrznych i administracji Błażej Poboży.

Zwrócił uwagę, że tabletki nie są przekazywane bezpośrednio Polakom, gdyż zażywając jodek potasu niezgodnie ze wskazaniami lekarza można sobie po prostu zaszkodzić.

Jodek potasu dla Dolnoślązaków. Kto i kiedy go dostanie?
Sonda
Zażyjesz jodek potasu, jeśli będzie taka potrzeba?
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE