Henryk Gulbinowicz

i

Autor: SUPER EXPRESS Henryk Gulbinowicz

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Znamy dokładną przyczynę śmierci duchownego

2020-11-16 11:32

Kardynał Henryk Gulbinowicz nie żyje. Duchowny umarł w szpitalu przy ul. Kamieńskiego we Wrocławiu. Znany kościelny hierarcha miał 97 lat. Niedawno kard. Gulbinowicz w związku z decyzją Stolicy Apostolskiej stracił przywileje. Jeden z nich dotyczył pochówku kościelnego hierarchy.

Kardynał Henryk Gulbinowicz zmarł dzisiaj przed południem we wrocławskim szpitalu przy ul. Kamieńskiego. Duchowny przebywał w nim ok. 10 dni po tym, jak nagle źle się poczuł. 

Do szpitala trafił po tym, jak odwiedzili go wysłannicy papieża Franciszka. Przekazali ks. Gulbinowiczowi straszną dla niego wieść: Stolica Apostolska uznała, że kardynał dopuszczał się molestowania seksualnego i dlatego musi zostać pozbawiony godności biskupiej.   

Od początku pobytu w szpitalu jego stan był bardzo ciężki. W piątek profesor Wojciech Witkiewicz, szef placówki przy ul. Kamieńskiego, mówił nam, że duchowny raczej już nie wróci do domu.

Dziś Henryk Gulbinowicz umarł. - Przyczyną jego śmierci była niewydolność oddechowo-krążeniowa, która wynikała z bardzo ostrego zapalenia płuc - mówi nam prof. Witkiewicz.

W tym tygodniu ma zapaść decyzja, w którym miejscu spocznie ks. Gulbinowicz. Wiadomo, że papież zabronił chować go we wrocławskiej katedrze. Nie będzie można w niej odprawić również mszy świętej w jego intencji.

Tu mieszka Henryk Gulbinowicz