Jeśli odholowali Ci samochód przed sierpniem tego roku, to najprawdopodobniej zapłaciłeś za dużo. Zgodnie z wyrokiem sądu administracyjnego stawki pobierane przez miasto Wrocław były za wysokie. W sierpniu miasto poprawiło uchwałę i obniżyło je o ponad 150 zł. Jednak Trybunał Konstytucyjny 5 grudnia uchylił 3 artykuły w prawie o ruchu drogowym i przepisy o odholowywaniu straciły moc. Jednak żeby weszły w życie trzeba poczekać 9 miesięcy.
- Najkrócej mówiąc do 9 miesięcy ma teraz rząd polski na to, aby nowe przepisy prawa o ruchu drogowym przyjąć. Na podstawie tych przepisów miasta w Polsce będą uchwalały swoje uchwały, określające koszt za wywiezienie i przechowywanie pojazdu. Także czekamy na te nowe przepisy - mówi Arkadiusz Filipowski z Wydziału Komunikacji Społecznej Urzędu Miejskiego we Wrocławiu.
>>> Strajk nauczycieli we Wrocławiu. Chcą masowo wziąć L4. Nie będzie miał kto zajmować się dziećmi [AUDIO]
- Jeżeli mówimy o wyroku, który zwraca uwagę na to że maksymalne stawki przyjęte przez miasto Wrocław, za odholowanie i przechowywanie pojazdu, są nieodpowiednie. No to my także będziemy, po pierwsze, wyroki sądu respektować, po drugie zobaczymy jak będą kształtowały się te nowe przepisy w prawie o ruchu drogowym - dodaje Arkadiusz Filipowski.
- Jeżeli natomiast chodzi o zwroty pieniędzy w stosunku do tych osób, których samochód został odholowany i przechowywany na parkingu. Te rozwiązanie jest w opracowaniu i na pewno z wyprzedzeniem, jeżeli będzie wchodziło w życie, będziemy informować mieszkańców o tym jak można starać się o zwrot kosztów - tłumaczy Arkadiusz Filipowski.
Więcej w materiale reportera Radia ESKA Krzyśka Staszkiewicza: