Koronawirus. Gigantyczne korki na granicach. Kierowcy w Jędrzychowicach czekają 30 godzin!

2020-03-18 9:44

W związku z wprowadzeniem w Polsce stanu epidemicznego od 15 marca przywrócono czasowo kontrole graniczne, a granicę można przekraczać tylko w wyznaczonych miejscach. To spowodowało gigantyczne korki na przejściach granicznych. Najgorsza sytuacja jest na granicy z Niemcami w Jędrzychowicach (woj. dolnośląskie), gdzie kierowcy samochodów osobowych czekają na wjazd do Polski 16 godzin, a kierowcy ciężarówek nawet 30!

Kierowcy wracający do Polski stoją w ogromnych korkach. To efekt zamknięcia niektórych przejść granicznych i przywrócenia kontroli na pozostałych. W środę rano (18 marca) sytuacja najgorzej wyglądała w Jędrzychowicach na Dolnym Śląsku. Korek, jaki utworzył się na przejściu granicznym z Niemcami, miał kilkadziesiąt kilometrów długości. Kierowcy, którzy chcą wjechać do Polski muszą uzbroić się w cierpliwość – średni czas oczekiwania na wjazd to 16 godzin dla samochodów osobowych i aż 30 godzin dla ciężarówek!

Niewiele lepiej jest na innych przejściach granicznych na Dolnym Śląsku. W Jakuszycach i Kudowie Słonem na granicy polsko-czeskiej kierowcy stoją w korkach po 5-6 godzin. Jedynie w Lubawce ruch odbywa się w miarę płynnie.

- Rozumiem, że kilkugodzinne oczekiwanie na przekroczenie granicy może być mało komfortowe, ale kontrole zostały wprowadzone tak naprawdę dla dobra wszystkich tych, którzy czekają w kolejce i dla ich bliskich, którzy czekają na nich w domach - mówi rzeczniczka Straży Granicznej, Agnieszka Golias w rozmowie z Eską Wrocław. - Robimy co możemy, żeby kontrola szła sprawnie i prosimy o wyrozumiałość. 

CZYTAJ WIĘCEJ: Wstrząsająca relacja Polki: Od godziny trzeciej w nocy stoimy na granicy. Ogromne korki!

Szacunkowy czas oczekiwania na przejściach granicznych z Niemcami i Czechami (18.03, godz. 7:00):

Granica z Niemcami:
Jędrzychowice - 16 godzin dla samochodów osobowych i 30 godzin dla ciężarowych 
Świecko - 10 godzin
Kostrzyn nad Odrą - na bieżąco
Słubice - na bieżąco
Olszyna - 13 godziny
Gubin - na bieżąco
Kołbaskowo - 4 godziny 
Krajnik Dolny - 1,5 godziny

Granica z Czechami:
Lubawka - na bieżąco
Kudowa Słone - 5 godzin
Jakuszyce - 6 godzin

ZOBACZ TEŻ: Czy lato wypłoszy koronawirusa?

Korki na granicy z Niemcami