Koronawirus na Dolnym Śląsku. We Wrocławiu rozpoczęły się szczepienia seniorów

2021-01-25 14:37

Na Dolnym Śląsku w poniedziałek rozpoczęły się szczepienia seniorów. Od rana do przychodni w całym Wrocławiu zgłaszają się osoby po długo wyczekiwaną szczepionkę przeciwko koronawirusowi. Kontynuowane są również szczepienia drugą dawką osób z grupy zero.

W poniedziałek (25 stycznia) ruszyły szczepienia seniorów. We Wrocławiu szczepienia prowadzone są w ponad 130 placówkach. Kolejek na szczęście nie ma, bo wszystkie wizyty były zaplanowane na konkretne godziny.

Najwięcej szczepień ma się odbywać w Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznego we Wrocławiu, gdzie dziennie będzie szczepionych ok. 240 seniorów. Przychodnia będzie pracować także w weekendy.

- Seniorzy są szczepieni w naszej przychodni w szpitalu przy ul. Borowskiej, natomiast osoby z grupy zero, które przyjmują drugą dawkę, są obsługiwani w kampusie przy ul. Skłodowskiej-Curie. Rozdzieliśmy te dwa strumienie osób szczepionych, by seniorzy mieli większy komfort - mówi rzecznik szpitala, Monika Kowalska.

W USK zapisano do zabiegów ponad 14,3 tys. seniorów - wszystkie terminy do końca marca tego roku są już zajęte.

- Seniorzy często przychodzą w towarzystwie swoich bliskich, którzy pomagają im np. wypełnić ankietę. Jak ktoś jest sam, zapewniamy wsparcie wolontariusza. Średnio na jedną osobę zaplanowano około kwadransa. Wszystko odbywa się sprawnie – informuje Monika Kowalska.

Po szczepieniu seniorzy otrzymują ulotkę. Opisano w niej m.in., jakie mogą być reakcje organizmu po zastrzyku.

W Wojewódzkim Szpitalu Specjalistycznym im. J. Gromkowskiego we Wrocławiu w poniedziałek podawana jest druga dawka pacjentom z grupy zero. Szczepienia seniorów rozpoczną się tam we wtorek i będą kontynuowane w środę i w czwartek. Szpital dysponuje 840 dawkami szczepionki przeciwko COVID-19.

- Otrzymaliśmy tyle dawek szczepionki, ile zamawialiśmy - powiedziała rzeczniczka lecznicy, Urszula Małecka.

Z informacji Ministerstwa Zdrowia wynika, że na Dolnym Śląsku zaszczepiło się już ponad 60 tys. osób.

Sonda
Czy obawiasz się szczepienia przeciwko koronawirusowi?
Gdańscy seniorzy się szczepią! „Ekspresowo i bezboleśnie”