Pierwszy w Polsce przypadek zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2 potwierdzono w środę w Zielonej Górze. Jak zapewniają służby sanitarne, na terenie województwa dolnośląskiego nie ma potwierdzonych przypadków zachorowań na COVID-19, spowodowanych koronawirusem.
Obecnie, z powodu podejrzenia zarażenia koronawirusem, na Dolnym Śląsku hospitalizowanych jest 5 osób: 4 osoby przebywają na oddziale zakaźnym w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny przy ul. Koszarowej, a jedno dziecko badane jest w Klinice Pediatrii i Chorób Infekcyjnych przy ul. Chałubińskiego. Ponadto 45 osób objętych jest kwarantanną lub izolacją, a 171 osób znajduje się pod nadzorem epidemiologicznym.
Aktualne dane dla województwa dolnośląskiego (5 marca):
• liczba osób hospitalizowanych – 5
• liczba osób objętych kwarantanną lub izolacją - 45
• liczba osób objętych nadzorem epidemiologicznym - 171
ZAKAZ ODWIEDZIN W SZPITALACH
W związku z pierwszym w Polsce potwierdzonym przypadkiem zarażenia koronawirusem, wojewoda dolnośląski wprowadził całkowity zakaz odwiedzin w szpitalach na Dolnym Śląsku. W uzasadnionych przypadkach dyrekcja szpitala może od zakazu odwiedzin odstąpić.
POLOWE IZBY PRZYJĘĆ
W środę (5 marca) w dwóch miejscach na terenie województwa dolnośląskiego zostały próbnie rozwinięte polowe przyszpitalne izby przyjęć. Polowe izby przyjęć stanęły przy Uniwersyteckim Szpitalu Klinicznym przy ul. Borowskiej we Wrocławiu oraz przy Specjalistycznym Szpitalu w Wałbrzychu.
- Ewentualne uruchomienie tego rodzaju punktów będzie miało na celu usprawnienie funkcjonowania szpitali w czasie zwiększonej ilości mieszkańców zgłaszających jednocześnie się do tych placówek – czytamy w komunikacie Dolnośląskiego Urzędu Wojewódzkiego.
Polecany artykuł:
LABORATORIUM
We Wrocławiu od 28 lutego działa laboratorium, w którym przeprowadza się badania na obecność koronawirusa. Wrocławskie laboratorium mieści się w Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej przy ul. M. Skłodowskiej-Curie. Tutaj trafiają próbki od osób, co do których występuje podejrzenie, że mogą być zarażone koronawirusem. Jak dotąd wszystkie przeprowadzone badania laboratoryjne dały wynik negatywny.
GDZIE ZGŁOSIĆ SIĘ PO POMOC?
We Wrocławiu znajdują się dwa oddziały zakaźne dedykowane do przyjmowania osób z podejrzeniem zarażenia koronawirusem SARS-CoV-2. Osoby dorosłe są hospitalizowane w Wojewódzkim Szpitalu Specjalistyczny przy ul. Koszarowej, a dzieci trafiają do Kliniki Pediatrii i Chorób Infekcyjnych przy ul. Chałubińskiego.
Niezbędne informacje, jak postępować w przypadku podejrzenia zarażenia koronawirusem można uzyskać w Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej we Wrocławiu:
• do godz. 15:00 - Oddział Epidemiologii: tel. 693-900-908 lub 71-361-42-90 wew. 5
• po godz. 15:00 - numer alarmowy Oddziału Epidemiologii: 603-720-579
Przez całą dobę dostępna jest też infolinia NFZ: 800-190-590.
Polecany artykuł:
LOTNISKO
Na lotnisku we Wrocławiu wprowadzono specjalne procedury dla osób przylatujących z zagrożonych regionów. Pasażerowie, przylatujący do Wrocławia z Włoch, po wylądowaniu poddawani są kontroli temperatury ciała. Ponadto pasażerowie przylatujący z hub’ów przesiadkowych oraz z Włoch, mogą być proszeni przez personel pokładowy o wypełnienie Karty Lokalizacyjnej Pasażera.
W związku z rozprzestrzeniającą się we Włoszech epidemią koronawirusa, część lotów z Wrocławia do Włoch została zawieszona.