Zignorował kwarantannę i poszedł na spacer

i

Autor: KPP Wołów

Koronawirus na Dolnym Śląsku: Zignorował kwarantannę i poszedł na spacer. Grozi mu 30 tys. zł grzywny!

2020-03-23 11:46

Nawet 30 tys. zł grzywny grozi mieszkańcowi powiatu wołowskiego, który zignorował zakaz wychodzenia z domu. Objęty kwarantanną mężczyzna wyszedł z domu i poszedł sobie na spacer. Podobnym brakiem odpowiedzialności wykazał się mieszkaniec Bolesławca, który mimo kwarantanny wyszedł na spacer z psem.

Ponad 3 tysiące osób na Dolnym Śląsku objętych jest kwarantanną lub izolacją. Osoby te przez 14 dni nie mogą opuszczać swoich domów lub innych miejsc, w których przechodzą kwarantannę. W tym czasie nie mogą m.in. wychodzić do sklepu ani na spacer z psem. Nie powinny też zapraszać innych osób do siebie.

W weryfikacji przestrzegania kwarantanny pomagają funkcjonariusze policji, którzy przynajmniej raz na dobę sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną przebywają we wskazanym miejscu i czy czegoś nie potrzebują. Jak wynika z obserwacji policjantów, mieszkańcy Dolnego Śląska w przeważającej większości stosują się do zaleceń służb. Niestety, są wyjątki.

Podczas jednej z rutynowych kontroli w powiecie wołowskim policjanci nie zastali w mieszkaniu mężczyzny objętego kwarantanną. Jak ustalili funkcjonariusze, mężczyzna wyszedł na spacer. Po jakimś czasie wrócił do domu, gdzie czekali na niego policjanci. Teraz będzie musiał liczyć się z surowymi konsekwencjami swojego nieodpowiedzialnego zachowania. Grozić mu może kara finansowa w wysokości nawet 30 tys. zł.

W niedzielę z kolei na gorącym uczynku przyłapany został mieszkaniec Bołesławca. Mężczyzna, który kilka dni temu wrócił z zagranicy i powinien przebywać w miejscu swojego zamieszkania, opuścił mieszkanie i wyszedł z psem na spacer.

- Mieszkaniec Bolesławca twierdził, że przestrzega kwarantanny, a z miejsca izolacji oddalił się tylko na chwilę, ponieważ wyprowadzał psa. O zaistniałej sytuacji mundurowi powiadomili służby sanitarne - informuje asp.szt. A. Kublik-Rościszewska z Komendy Powiatowej Policji w Bolesławcu.

Mężczyzna zostanie pociągnięty do odpowiedzialności za zlekceważenie poleceń służb sanitarnych.

Policja apeluje do mieszkańców o odpowiedzialne zachowanie.

- W tym niezwykle trudnym dla każdego z nas czasie, musimy wziąć odpowiedzialność za życie i zdrowie nasze, naszych bliskich, a także osób z naszego otoczenia, stosując się do poleceń wydawanych przez wszystkie uprawnione do tego instytucje państwowe - przypomina sierż. szt. Przemysław Ratajczyk z Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu.

Jak bronić się przed koronawirusem. Posłuchaj zaleceń immunologów. To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami.
Czy myjesz ręce dokładnie? Ten film Cię uświadomi
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE