Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień

i

Autor: pixabay Małpia ospa: WHO wprowadza globalny stan zagrożenia. Przed nami trudna jesień

Małpia ospa we Wrocławiu. Potwierdzono pierwszy przypadek, pacjent czuje się średnio

2022-07-16 17:56

Badania laboratoryjne potwierdziły pierwszy przypadek małpiej ospy we Wrocławiu. Chory mężczyzna hospitalizowany jest na Oddziale Chorób Zakaźnych Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego. Nie wiadomo, gdzie doszło do zakażenia. Stan pacjenta jest średni.

We Wrocławiu potwierdzono wystąpienie pierwszego przypadku małpiej ospy. - Pacjent leży u nas od kilku dni, lekarze podejrzewali, aż w końcu w piątek otrzymali potwierdzenie z laboratorium, że jest to małpia ospa – przekazała Anna Poznańska, rzeczniczka szpitala Szpitala Specjalistycznego im. J. Gromkowskiego. - Na razie nie wiadomo, gdzie chory mógł się zarazić - dodała.

ZOBACZ TEŻ: 3 pseudokibiców zatrzymanych po derbach Dolnego Śląska

Mężczyzna przebywa obecnie w izolatce na oddziale chorób zakaźnych szpitala. Jest w stanie średnim. - Nie czuje się bardzo źle, aczkolwiek choroba może się różnie rozwijać – powiedziała.

Anna Poznańska dodała, że więcej informacji będzie mogła udzielić w poniedziałek, po konsultacji z lekarzami.

Ospa małpia to rzadka, odzwierzęca choroba wirusowa, która zwykle występuje w zachodniej i w środkowej Afryce. Wśród symptomów wymienia się gorączkę, bóle głowy i wysypkę skórną, która zaczyna się na twarzy i rozprzestrzenia na resztę ciała. Objawy – według Światowej Organizacji Zdrowia – ustępują zwykle po dwóch, trzech tygodniach.

Wrocław podczas Powodzi Tysiąclecia. Minęło 25 lat. ZOBACZ GALERIĘ PONIŻEJ.

Zgodnie z majową nowelizacją rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie chorób zakaźnych powodujących powstanie obowiązku hospitalizacji wprowadzony został obowiązek hospitalizacji osób zakażonych lub chorych na ospę małpią, a także osób podejrzanych o zakażenie lub zachorowanie na tę chorobę. Jest obowiązek zgłaszania każdego przypadku.

- Sytuacja w Polsce jest w miarę stabilna. Osoby, które chorują na ospę małpią, przechodzą ją dość łagodnie – poinformował w poniedziałek (11 lipca) w Studiu PAP wiceminister zdrowia Waldemar Kraska.

Makabra we Wrocławiu. Pijany lekarz dusił żonę, a później wyrzucił ją przez balkon
Sonda
Czy obawiasz się, że małpia ospa będzie równie groźna, jak COVID-19?