Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu

i

Autor: pixabay.com

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu upłynie pod znakiem alkoholu

2021-05-25 13:58

Międzynarodowy Festiwal Kryminału rozpocznie się w środę (26 maja) we Wrocławiu. Motywem przewodnim tegorocznej edycji będzie alkohol. Na miłośników kryminalnych zagadek czekają spotkanie z autorami, warsztaty literackie oraz wykłady i prelekcje. Poznamy też najlepszą polską powieść kryminalną lub sensacyjną ubiegłego roku.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu rozpocznie się już w środę (26 maja). W programie tegorocznych spotkań z literaturą kryminalną znalazły się spotkania z autorami, warsztaty literackie oraz wykłady i prelekcje, a wśród festiwalowych gości pojawią się powieściopisarze, reportażyści oraz naukowcy. Niestety, ze względu na obowiązujące przepisy epidemiczne, publiczność nie będzie mogła uczestniczyć w spotkaniach. Wszystkie wydarzenia będą transmitowane ze studia w Prozie, klubie Wrocławskiego Domu Literatury.

Motywem przewodnim tegorocznej edycji festiwalu będzie alkohol. I tak w programie znalazły się spotkania i wykłady zatytułowane m.in.: „Do dna! Uzależnienia i demony jako tworzywo i motywacja dla bohaterów kryminalnych”, „Kryminalny szynkwas”, „Alkohol w kryminale wiktoriańskim” czy „Serialowe pijaństwa”.

- Będziemy rozmawiać o tym, co alkohol ma wspólnego ze zbrodnią i dlaczego wszyscy, no dobrze, prawie wszyscy, bohaterowie kryminałów piją - mówi Kinga Kucharczyk z Wydawnictwa EMG. - Zastanowimy się nad wieloma niebezpiecznymi związkami alkoholu z przestępczością. Poszukamy odpowiedzi na pytanie, dlaczego alkohol uzależnia bardziej od czytania.

Drugim tematem przewodnim Festiwalu Kryminału będą zwierzęta, jako drugoplanowi bohaterowie literaccy.

Nie zabraknie też gali wręczenia Nagrody Wielkiego Kalibru dla najlepszej polskiej powieści kryminalnej lub sensacyjnej wydanej w ubiegłym roku. Nagroda Wielkiego Kalibru przyznawana jest od 2004 r., a w tym roku powalczy o nią 7 powieści:

  • „Wyrwa” Wojciecha Chmielarza
  • „To ja, Szpilka. Klub” Marcina Ciszewskiego
  • „Cios kończący” Mariusza Czubaja
  • „Glatz. Kraj Pana Boga” Tomasza Duszyńskiego
  • „Znamię” Olgierda Hurki
  • „Wiosna zaginionych” Anny Kańtoch
  • „Bez reszty” Wojtka Miłoszewskiego.

Międzynarodowy Festiwal Kryminału we Wrocławiu potrwa do niedzieli (30 maja). Szczegółowy program festiwalu dostępny jest TUTAJ.

Wyprzedzał na zakazie, zderzył się czołowo i dachował