Fabryka PepsiCo chipsy Frito Lay Święte

i

Autor: gov.pl Uroczystość wmurowania kamienia węgielnego pod fabrykę koło Środy Śląskiej

Miliardowa inwestycja w chipsy pod Wrocławiem. Ile osób znajdzie pracę?

2021-08-26 14:56

W czwartek, 26 sierpnia, w miejscowości Święte koło Środy Śląskiej został wmurowany kamień węgielny pod budowę nowego zakładu koncernu PepsiCo. Amerykanie zainwestują ponad miliard złotych w fabrykę chipsów Frito Lay. Będą nowe miejsca pracy i rynek zbytu dla rolników.

Amerykanie w miejscowości Święte wybudują fabrykę o powierzchni zbliżonej do siedmiu boisk piłkarskich. Znajdzie się ona na terenie Legnickiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej. W nowym zakładzie będą produkowane chipsy Frito Lay, zarówno na rynek polski, jak i na eksport. Odbiorcami będą konsumenci z ponad 20 krajów, w tym m.in. w Niemiec, Czech, Słowacji i Węgier. Nowy zakład oznacza również nowe miejsca pracy. Obecnie PepsiCo w Polsce zatrudnia ponad 3 600 osób, a w nowym zakładzie będzie potrzebnych ponad 450 wykwalifikowanych pracowników.

Wrocławski Ogórek znowu będzie woził wrocławian

Fabryka chipsów szansą dla rolników

Fabryka amerykańskiego giganta to również szansa dla rolników. - Dodatkowy element, który chciałbym podkreślić, to korzyść dla lokalnych rolników, którzy będą mogli sprzedawać swoje produkty do tworzonego zakładu koło Środy Śląskiej. To dobra informacja dla polskich rolników, producentów i kooperantów – powiedział premier Mateusz Morawiecki, który brał udział w uroczystości.

Już teraz koncern pozyskując od nich ponad 230 tys. ton ziemniaków. Szacuje się, że do roku 2023 zapotrzebowanie to wzrośnie o ok. 60 tys. ton rocznie.

Ostatni etap wielkiej inwestycji. Kiedy pojedziemy tramwajem na Nowy Dwór? Zobacz galerię poniżej.