Mniej choinek i dekoracji na ulicach. Jak będzie wyglądała świąteczna iluminacja we Wrocławiu? [ZDJĘCIA]

2020-11-24 9:33

Świąteczna iluminacja we Wrocławiu w tym roku będzie skromniejsza niż w latach ubiegłych. Na ulicach będzie mniej dekoracji świątecznych, w całym mieście ustawione zostaną też tylko 3 choinki. Montaż iluminacji już się rozpoczął i potrwa do 5 grudnia.

Jak w tym roku będzie wyglądała świąteczna iluminacja we Wrocławiu? Przede wszystkim będzie skromniejsza niż w latach ubiegłych. Miasto zamierza wydać na udekorowania ulic prawie 4 razy mniej pieniędzy niż w ostatnich dwóch sezonach. Ozdobionych zostanie mniej ulic, a i samych dekoracji świątecznych będzie mniej

Upiększają wrocławski rynek na święta

Świąteczne dekoracje pojawią się na starówce w okolicach Rynku i placu Solnego. Ich montaż potrwa do 5 grudnia.

- Na słupach oświetleniowych oraz jako przewieszki nad chodnikiem czy jezdnią pojawią się kompozycje świetlne na płycie Rynku, na pl. Solnym, Ruskiej, Kiełbaśniczej, Odrzańskiej, Oławskiej i części ulicy Świdnickiej - zapowiada Ewa Mazur z Zarządu Dróg i Utrzymania Miasta. - Ponownie udekorujemy światełkami choinkę rosnącą przy ul. Dobrzyńskiej. Wciąż jeszcze aranżujemy z wykonawcą koncepcję iluminacji tak, aby w całości wykorzystać wyznaczoną kwotę, więc świąteczne akcenty mogą pojawić się jeszcze dodatkowo w kilku innych miejscach.

W tym roku mniej będzie choinek. Bożonarodzeniowe drzewka staną na Nowym Targu i na Nowych Żernikach. Nie zabraknie też choinki na Rynku, choć w tym roku pojawi się w zupełnie nowej odsłonie. W porównaniu z latami ubiegłymi zabraknie natomiast choinek na placu Katedralnym, przy fontannie Szermierz, na placu Grunwaldzkim, a także na ryneczku starego Psiego Pola.

TAK WYGLĄDAŁA ŚWIĄTECZNA ILUMINACJA WE WROCŁAWIU W UBIEGŁYM ROKU:

Powodem skromniejszej oprawy świątecznej we Wrocławiu jest unieważnienie przetargu na dzierżawę i montaż świątecznych ozdób, a także obostrzenia związane z epidemią koronawirusa i oszczędności wymuszone zmniejszonymi wpływami do budżetu miasta.

- Od kilkunastu lat dzierżawimy dekoracje, w tej kwestii nic się nie zmieniło - tłumaczy Ewa Mazur. - Szacunkowa kwota jaką zamierzamy wydatkować na wypożyczenie, montaż i demontaż świątecznych ozdób to ok. 700 tys. zł.

Demontaż świątecznych dekoracji przewidziano na pierwszy weekend po święcie Trzech Króli.

Przypomnijmy, że w tym roku we Wrocławiu nie odbędzie się Jarmark Bożonarodzeniowy. Odwołano też imprezę sylwestrową na Rynku.