MPK Wrocław kupi 25 nowoczesnych tramwajów. Kiedy zobaczymy je na ulicach Wrocławia?

2020-09-16 12:46

MPK Wrocław kupi 25 niskopodłogowych tramwajów wyprodukowanych przez poznański Modertrans. Pierwsze Moderusy Gamma pojawią się w stolicy Dolnego Śląska za dwa lata, a we wrześniu 2023 roku po Wrocławiu jeździć będzie już 25 nowoczesnych tramwajów. Na nowe pojazdy MPK wyda ponad 200 mln zł.

MPK Wrocław podpisało umowę na zakup 25 nowoczesnych, niskopodłogowych tramwajów. Pojazdy dostarczy Modertrans Poznań. Zgodnie z umową pierwszy Moderus Gamma dotrze do Wrocławia najpóźniej za dwa lata, a pozostałe pojazdy zostaną dostarczone do września 2023 roku. Kontrakt opiewa na 205 mln zł, co oznacza, że jeden tramwaj będzie kosztował 8,2 mln zł. MPK zapewniło sobie ponadto prawo do zamówienia kolejnych 21 tramwajów według takich samych zasad.

- Do stolicy Dolnego Śląska trafią w pełni niskopodłogowe tramwaje z rodziny Moderus Gamma, dostosowane do wymagań wrocławskiego MPK - zapowiada wiceprezes Modertransu Piotr Pawlak. - To, co charakteryzuje te pojazdy, to nowoczesny design i lekka konstrukcja. Dodatkowo, pojazdy dla Wrocławia zostaną wyposażone w nowoczesny i energooszczędny układ napędowy o dużej wydajności.

Nie wiadomo jeszcze, jak dokładnie będą wyglądać wrocławskie Gammy, gdyż one jeszcze nie istnieją. Zamawiając nowe tramwaje, zazwyczaj nie wybiera się gotowego produktu, lecz określa się parametry, jakie ma spełniać pojazd. Dopiero po podpisaniu kontraktu producent zaczyna budować, a czasem nawet konstruować odpowiednie pojazdy.

Nowe tramwaje dla Wrocławia mają być zbliżone do modeli już jeżdżących m.in. po Poznaniu. Ze wstępnych zapowiedzi wynika, że ich charakterystyczny design będzie stanowił rozwinięcie wielokrotnie nagradzanego w kategorii wzornictwa przemysłowego, tramwaju Moderus Gamma LF 01 AC. Wrocławskie Moderusy będą niskopodłogowe i klimatyzowane, a 32-metrowa konstrukcja oparta będzie na czterech skrętnych wózkach. MPK otrzyma 5 lat gwarancji na pojazdy, a dodatkowo 15 lat na perforację korozyjną, pękania i powłoki lakiernicze.

- W ciągu dwóch lat na ulice Wrocławia wyjechało 200 nowych autobusów i 40 nowych niskopodłogowych tramwajów, a kolejne 42 sztuki modernizujemy - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk. - Właśnie podpisana umowa pozwoli nam na zakup kolejnej partii tramwajów, którymi wrocławianie już niebawem pojadą nowymi trasami na Nowy Dwór i Popowice. To jednak nie wszystko, gdyż oprócz budowy dwóch zupełnie nowych linii tramwajowych prowadzimy #TORYwolucję – czyli kompleksowe remonty naszych torowisk.

Kibice Śląska Wrocław zapowiadają przystanek przy Stadionie Wrocław