Na Dolnym Śląsku powstanie najdłuższy tunel pozamiejski w Polsce

i

Autor: pixabay.com

Na Dolnym Śląsku powstanie najdłuższy tunel w Polsce! Zobacz, jak będzie wyglądał [WIDEO]

2020-01-28 12:09

Na Dolnym Śląsku powstanie najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce. Liczący ok. 2,3 km tunel zostanie wybudowany ramach dolnośląskiego odcinka drogi ekspresowej S3 łączącej Bolków z Kamienną Górą. Inwestycja ma być gotowa w drugiej połowie 2023 roku.

16-kilometrowy odcinek drogi ekspresowej S3 połączy Bolków z Kamienną Górą i ułatwi podróż w kierunku granicy z Czechami. Newralgicznym elementem nowej inwestycji będzie budowa dwóch tuneli drogowych, która pozwoli na przeprowadzenie trasy S3 przez masyw Gór Kaczawskich i Wałbrzyskich.

Dłuższy z dwóch tuneli będzie miał ok. 2300 metrów długości i tym samym stanie się najdłuższym pozamiejskim tunelem drogowym w Polsce. Tunel będzie składał się z dwóch komór, w których znajdą się po dwa pasy ruchu w jednym kierunku. Nawy główne tunelu, ze względu na duży przekrój poprzeczny, będą wykonywane metodą górniczą NATM, tj. Nową Austriacka Metoda Tunelowania.

Drugi tunel będzie miał ok. 320 m długości.

Na Dolnym Śląsku powstaje najdłuższy pozamiejski tunel w Polsce

i

Autor: GDDKiA

Odcinek S3 pomiędzy węzłami Bolków i Kamienna Góra Północ realizuje konsorcjum firm PORR z Warszawy i PORR Bau z Wiednia. Droga ma zostać oddana do użytku w drugiej połowie 2023 roku.