Na Politechnice Wrocławskiej działa browar

i

Autor: Politechnika Wrocławska Browar na Politechnice Wrocławskiej działa od 2018 roku

Na Politechnice Wrocławskiej działa… browar. Studenci uczą się w nim warzyć piwo

2021-12-19 8:54

Mało kto wie, że na Politechnice Wrocławskiej działa browar, w którym studenci poznają techniki przemysłowej produkcji piwa. Studenci uczą się produkcji piwa od początku, czyli przygotowania materiałów, do momentu butelkowania gotowego produktu.

Jak powstaje dobre piwo? Studenci Politechniki Wrocławskiej uczą się tego w uczelnianym browarze. W trakcie kilkutygodniowego kursu studenci uczą się produkcji piwa od początku, czyli przygotowania materiałów, do momentu butelkowania gotowego produktu. Proces ten poznają nie tylko od strony technologii żywności, ale również inżynieryjnej.

- Produkcja piwa to jeden z najstarszych procesów biotechnologicznych znanych ludzkości - podkreśla Mateusz Jackowski, doktorant z Wydziału Chemicznego, który opiekuje się instalacją browarniczą na Politechnice Wrocławskiej. - Znalazłem informację, że już w epoce neolitu człowiek wykonywał określone czynności, w wyniku których powstawało coś podobnego do piwa. Obecnie jest to trzeci najpopularniejszy napój na świecie, po wodzie i herbacie.

ZOBACZ TEŻ: Studenci z Wrocławia zbudowali pierwszy polski elektryczny motocykl szosowy [WIDEO]

Laboratorium na wrocławskiej uczelni wyposażone jest w aparaturę, którą wykorzystują wielkie browary. Instalacja wykonana jest jednak w dużo mniejszej skali. W laboratorium znajduje się m.in. instalacja chłodnicza, zbiorniki do przygotowywania gorącej wody, kadzie zacierne i filtracyjne, pompa, która zajmuje się przetłaczaniem brzeczki między wszystkimi zbiornikami, trzy fermentory, zbiornik do otwartej fermentacji oraz urządzenie do automatycznego czyszczenia instalacji.

Studenci poznają działanie poszczególnych sprzętów, by dowiedzieć się, jak posługiwać się nimi w pracy browarnika. Samodzielnie też przechodzą przez każdy etap powstawania piwa, aż do butelkowania. Piwo jest gotowe po około miesiącu - wtedy też można zbadać jego wszystkie parametry jakościowe, tak jak to się to robi w laboratoriach browarniczych. Ku rozczarowaniu niektórych, zajęcia nie obejmują jednak testów organoleptycznych.

- To jest kierunek inżynieryjny, a nie gastronomiczny - dodaje Mateusz Jackowski.

Sonda
Studia - wolisz zajęcia zdalne czy stacjonarne?
Jarmark Bożonarodzeniowy na Wrocławskim rynku