system do ratowania zaginionych Wrocław

i

Autor: Uniwersytet Wrocławski i SARUAV sp. z o.o. system do ratowania zaginionych Wrocław

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli system, który przyspieszy ratunek osób zaginionych! [AUDIO]

2019-06-10 16:00

Potrafi odnaleźć zaginionego człowieka w kilka godzin! Mowa o systemie, który dzięki zdjęciom z drona rozpoznaje osobę zaginioną w przestrzeni i podaje dokładne współrzędne miejsca jej przebywania.

Naukowcy z Uniwersytetu Wrocławskiego stworzyli system, który znacznie przyśpieszy prace ratowników. Opiera się na automatycznej detekcji ludzi zaginionych w wyniku przetwarzania zdjęć lotniczych pozyskiwanych przez drona. Powstał w efekcie kilkuletniej pracy naukowców Zakładu Geoinformatyki i Kartografii, który funkcjonuje w ramach Instytutu Geografii i Rozwoju Regionalnego na Wydziale Nauk o Ziemi i Kształtowania Środowiska Uniwersytetu Wrocławskiego.

system do ratowania zaginionych Wrocław

i

Autor: Uniwersytet Wrocławski i SARUAV sp. z o.o. system do ratowania zaginionych Wrocław

Dron wykonuje setki zdjęć, na podstawie których specjalny algorytm analizuje informacje i podaje dokładne miejsce przebywania zaginionej osoby. Projekt jest w fazie prototypu.

- Chcemy, aby system dało się zademonstrować, czyli skonstruować demonstrator, możliwy do używania w sytuacjach rzeczywistych. Oznacza to wykorzystanie w prawdziwych akcjach poszukiwawczych, gdy ratownicy pracuję pod presją czasu, a system ma działać bardzo szybko - zapowiada prof. Tomasz Niedzielski, prezes zarządu spółki SARUAV. 

>>> Sara Pożarlik została Miss Polonia Województwa Dolnośląskiego! Która kandydatka zwyciężyła w głosowaniu czytelników ESKA INFO? [WYNIKI]

Oprogramowanie tworzące system zostało opracowane przez 3-osobowy zespół naukowców z Uniwersytetu Wrocławskiego. Rozwój systemu i jego komercjalizacja są obecnie kontynuowane w ramach spółki technologicznej SARUAV sp. z o.o. działającej pod patronatem Uniwersytetu Wrocławskiego. System został nazwany SARUAV, co jest skrótem od SEARCH AND RESCUE UNMANNED AERIAL VEHICLE. Spółka pozyskała inwestora, co było możliwe dzięki funduszowi inwestycyjnemu Epic Alfa sp. z o.o, który prowadzi projekt w programie Bridge Alfa Narodowego Centrum Badań i Rozwoju.

System nie jest jeszcze używany w praktyce, ale być może wkrótce na stałe zagości w szeregach służb ratowniczych. Trwają prace nad zaoferowaniem kompleksowego rozwiązania dla jednostek zajmujących się poszukiwaniem ludzi. Technologia świetnie sprawdzi się na obszarach otwartych, między innymi w górach.

Więcej w materiale reporterki Radia ESKA, Patrycji Nawrockiej: