Koronawirus w Łódzkiem. Wzrasta liczba zarażonych w regionie! [NOWE DANE]

i

Autor: Shutterstock

Naukowcy z Wrocławia pomogą w poszukiwaniach leku na koronawirusa

2020-03-24 9:45

Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu oraz Politechnika Wrocławska znalazły się wśród partnerów projektu Agencji Badań Medycznych i Ministerstwa Zdrowia, powołanego w celu stworzenia szczepionki przeciwko koronawirusowi i poszukiwania nowych metod leczenia COVID-19.

Agencja Badań Medycznych rozpoczęła własne badania nad szczepionką przeciwko koronawirusowi SARS-CoV-2 oraz nad poszukiwaniem skutecznej terapii osób zakażonych. Prace badawcze mają być realizowane w partnerstwie z polskimi i międzynarodowymi ośrodkami.

- Wierzę, że poza zabezpieczeniem sanitarno-epidemiologicznym Polaków, które jest realizowane przez rząd na najwyższym poziomie, musimy aktywnie włączyć się w światowe prace nad znalezieniem skutecznej metody prewencji i terapii tej choroby - mówi dr n. med. Radosław Sierpiński, prezes Agencji Badań Medycznych.

Wśród trzech polskich partnerów projektu znalazł się Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. W jego ramach zespół pod kierownictwem prof. Ewy Jankowskiej poprowadzi badania nad zastosowaniem chlorochininy (lek antymalaryczny) u chorych z potwierdzoną infekcją COVID-19 na wczesnym etapie choroby z łagodnymi objawami, aby zapobiec ciężkim powikłaniom płucnym.

Skutecznych terapii wśród znanych leków poszukają też naukowcy z Sieci Badawczej Łukasiewicz – Instytut Biotechnologii i Antybiotyków wraz z zespołem prof. Marcina Drąga z Politechniki Wrocławskiej. Ich zadaniem będzie intensyfikacja prac nad inhibitorami proteazy SARS-CoV-2 Mpro w celu zahamowania działania enzymu, co pozwoli na zablokowanie rozprzestrzeniania się wirusa.

Trzeci partner, Narodowy Instytut Onkologii w konsorcjum z Instytutem Biochemii i Biofizyki PAN i Warszawskim Uniwersytetem Medycznym, planuje zastosować nowatorską technologię łączącą wykorzystanie bakteriofagów i nanoprzeciwciał do opracowania terapii przeciwko zakażeniom wirusem SARS-CoV-2.

Obecnie toczą się rozmowy dotyczące kształtu i możliwości współpracy m.in. z amerykańskim National Institutes of Health i dr. Anthony’m S. Fauci – Dyrektorem Instytutu Chorób Zakaźnych w Waszyngtonie. ABM prowadzi także zaawansowane rozmowy z międzynarodowymi uniwersytetami w Europie, a otwarcie na współpracę zadeklarowała również Ambasada Chin oraz badacze z Niemiec i Kanady.

Posłuchaj, co koronawirus robi z płucami człowieka.To materiał z cyklu DOBRZE POSŁUCHAĆ. Podcasty z poradami
Tak policja chroni się przed koronawirusem. Instrukcja dla funkcjonariuszy