Naukowcy z Wrocławia uważają, że Tatry są wyższe niż sądzono

i

Autor: pixabay.com Naukowcy z Wrocławia uważają, że Tatry są wyższe niż sądzono

Zaskakujące wyniki badań

Naukowcy z Wrocławia uważają, że Tatry są wyższe niż sądzono. Trzeba będzie poprawić atlasy?

2022-09-01 9:36

Naukowcy z Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili dokładne pomiary szczytów w Tatrach. Wyniki ich obliczeń są zaskakujące. Okazuje się, że Tatry są wyższe niż wcześniej zakładano. Jak ustalili naukowcy z Wrocławia, Świnica jest wyższa o metr, Skrajny Granat na Orlej Perci - o 3 metry, a słupek graniczny na Rysach znajduje się na wysokości 2500 m n.p.m.

Naukowcy z Instytutu Geodezji i Geoinformatyki Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu przeprowadzili dokładne pomiary szczytów w Tatrach Wysokich i Zachodnich. Patronat nad pomiarami objął Tatrzański Park Narodowy. Autorzy pomiarów przebyli łącznie ponad 231 km szlaków, pokonując różnicę wysokości (w górę i w dół) równą 39963 m. Wyniki, jakie uzyskali, okazały się zaskakujące. Wygląda bowiem na to, że niektóre z najwyższych polskich szczytów są wyższe niż wcześniej zakładano.

W większości atlasów czy przewodników wysokość Świnicy wynosi 2301 m. Tymczasem wrocławscy naukowcy ustalili, że w rzeczywistości szczyt ten jest o ponad metr wyższy, a jego dokładna wysokość to 2302,36 m.

„Jest to wysokość naturalnego głazu znajdującego się na szczycie. Nieco poniżej szczytu znajduje się słupek granicy polsko-słowackiej o wysokości 2301,57 m. Czasem zdarzają się sytuacje podawania na mapach wysokości punktu geodezyjnego lub słupa zamiast naturalnego szczytu. Na Świnicy pomiary jednoznacznie wskazują, że wysokość podawana w atlasach i podręcznikach powinna zostać poprawiona, gdyż wynosi 2302 m” - czytamy w informacji prasowej Uniwersytetu Przyrodniczego we Wrocławiu.

Wyższy okazał się również Skrajny Granat na Orlej Perci. Dotychczas przyjmowano, że jego wysokość wynosiła 2225 m. W wyniku dokładnych pomiarów okazało się, że właściwa wysokość Skrajnego Granatu to 2228,34 m, czyli o ponad 3 metry więcej, niż zakładano. O blisko metr wyższa okazała się też Sarnia Skała (1378 m w zaokrągleniu).

Poważne wątpliwości dotyczyły również rzeczywistej wysokości najwyższej góry w Polsce. Podejrzewano, że wysokość Rysów po polskiej stronie może przekraczać 2500 m. Dokładne pomiary przeprowadzone przez wrocławskich naukowców pozwoliły stwierdzić, że wysokość polsko-słowackiego słupka granicznego to 2499,71 m. Słupek graniczny nie jest jednak obiektem naturalnym. Wysokość najwyższej stabilnej skały naturalnej w Polsce to 2499,44 m. Zabrakło więc 6 cm, by można było stwierdzić, że wysokość najwyższego polskiego szczytu wynosi w zaokrągleniu 2500 m.

Nie obyło się również bez korekt w drugą stronę. Mały Kozi Wierch okazał się mniejszy niż do tej pory sądzono. Pomiary wykazały, że jego wysokość wynosi jedynie 2225,53 m, a nie jak można odczytać na mapach - 2228 m.

Uniwersytet Przyrodniczy we Wrocławiu poinformował, że pomiary wykonano w oparciu o obserwacje satelitarne Globalnych Nawigacyjnych Systemów Satelitarnych (GNSS): GPS, GLONASS, Galileo i BeiDou przy pomocy precyzyjnych, wieloczęstotliwościowych odbiorników geodezyjnych. Pomiary zostały wykonane z wykorzystaniem poprawek generowanych przez państwowy system Aktywnej Sieci Geodezyjnej ASG-EUPOS oraz poprawek sieciowych czasu rzeczywistego (RTN) w oparciu o stacje referencyjne na terenie Polski i Słowacji. Wysokości elipsoidalne zostały zredukowane do systemu wysokości „Amsterdam”, czyli PL-EVRF2007-NH, w oparciu o model „Geoida 2021”. To opracowany w 2021 r. (przez prof. Marka Trojanowicza z UPWr ze wsparciem Magdaleny Owczarek-Wesołowskiej) najdokładniejszy dotychczas model przebiegu poziomu morza pod powierzchnią Polski.

Sonda
Lubisz chodzić po górach?
Pirat drogowy w lamborghini złapany pod Krakowem. Pędził z zawrotną prędkością