Zanieczyszczenie Odry. Uniwersytet Wiedeński ujawnia wyniki kontroli!

i

Autor: pixabay.com Zanieczyszczenie Odry. Uniwersytet Wiedeński ujawnia wyniki kontroli!

Katastrofa ekologiczna!

Kto zatruł Odrę? Uniwersytet Wiedeński ujawnia wyniki kontroli. Co wykryto w próbkach?

2022-09-02 12:25

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Uniwersytet Wiedeński przekazał Polsce wyniki badań próbek glonów z Odry. Dotyczą one zawartych w nich toksyn. Informacje o wynikach badań podała oficjalnie Małgorzata Golińska, wiceminister klimatu i środowiska. Czy wiadomo już, kto zatruł Odrę?

Zatruta Odra. Uniwersytet Wiedeński ujawnia wyniki kontroli

- W środę (31 sierpnia) otrzymaliśmy wyniki badań z Uniwersytetu Wiedeńskiego, do którego przekazaliśmy próbki. Były to wyniki badań toksyn w glonach. Te wyniki, które otrzymaliśmy, są tożsame z wynikami, które wcześniej otrzymaliśmy na Uniwersytecie Gdańskim - powiedziała Golińska podczas briefingu prasowego poświęconego podsumowaniu dotychczasowych prac dotyczących sytuacji powstałej na Odrze.

Zobacz: Rtęć wykryta w Odrze! Szokujące doniesienia niemieckich służb sanitarnych

Dalsza część tekstu pod materiałem wideo

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Wiceminister dodała, że jednocześnie na Uniwersytecie Wiedeńskim trwają badania przesłanych przez Polskę próbek ryb i małży. - Na te wyniki, jeśli chodzi o zawartość toksyn w rybach i małżach, musimy chwilę poczekać - stwierdziła.

Golińska poinformowała, że w środę (31 sierpnia) odbyło się kolejne spotkanie ekspertów, w trakcie którego dokonano podsumowania dotychczasowych prac, dotychczasowych wyników badań i analiz, które były wykonywane.

Czytaj także: Wrocław. Pies zatruty po kąpieli w Odrze. "Walczymy o Filera, trzymajcie za niego kciuki!"

Celem środowego spotkania była również próba odpowiedzi na pytanie, co było przyczyną śnięcia ryb, a także wstępne założenia do raportu który zostanie zaprezentowany 30 września.

Kto zatruł Odrę i co zabiło ryby?

- Wiele wskazuje na to że przyczyną śnięcia ryb była ichtiotoksyna ze złotych alg. Wciąż trwają kluczowe badania, które będą mogły nam odpowiedzieć jednoznacznie czy ta nasza hipoteza się potwierdza. Również poszukujemy odpowiedzi na pytanie, co spowodowało wyrzut tych toksyn - dodała wiceminister.

Wskazała, że dotychczas wykonano blisko 21 tysięcy badań wody.

Przypomnijmy, że pierwsze sygnały o śniętych rybach w Odrze pojawiły się pod koniec lipca. Znaleziono je na odcinku rzeki w okolicach Oławy w woj. dolnośląskim, potem na odcinku lubuskim. Z kolei na początku sierpnia Wojewódzki Inspektorat Ochrony Środowiska we Wrocławiu stwierdził, że w wodzie występuje substancja toksyczna, która jest szkodliwa dla organizmów wodnych. Wrocławski WIOŚ zawiadomił prokuraturę o przestępstwie. A zdjęcia śniętych ryb obiegły całą Polskę.

Sonda
Czy w Odrze doszło do katastrofy ekologicznej?

Wyłączenia prądu zimą? Czarny scenariusz jest bardzo prawdopodobny!

Włącz podcast i dowiedz się więcej!

Listen to "Czy zabraknie nam prądu?" on Spreaker.