Szokujące doniesienia! Niemcy wykryli rtęć w Odrze

i

Autor: NewsLubuski/East News; Shutterstock Szokujące doniesienia! Niemcy wykryli rtęć w Odrze

Katastrofa ekologiczna

Rtęć wykryta w Odrze! Szokujące doniesienia niemieckich służb sanitarnych

2022-08-12 9:53

Katastrofa ekologiczna na Odrze. Podczas gdy polskie służby wciąż nie wiedzą, co jest przyczyną zatrucia Odry, zza naszej zachodniej granicy dochodzą szokujące wieści. Według tamtejszych lokalnych mediów, niemieckie służby sanitarne wykryły w Odrze rtęć!

Zatruta Odra. Niemcy wykryli rtęć

Katastrofa ekologiczna na Odrze postępuje. Polskie służby wciąż nie wiedzą, ani jaka substancje spowodowały masowe śnięcie ryb, ani kto może za to odpowiadać. Trwają badania, których wyniki mamy poznać… w ciągu tygodnia.

Tymczasem sensacyjne – i szokujące zarazem – doniesienia docierają zza naszej zachodniej granicy. Portal rbb24.de podał, że pracownicy laboratorium w Berlinie-Brandenburgii stwierdzili w próbkach wody z Odry wysokie stężenie rtęci. - Według Federalnej Agencji Środowiska, rtęć jest toksyczna dla ludzi i zwierząt. Nadal nie wiadomo, czy rtęć wykryta w próbkach z Odry jest przyczyną masowej śmierci ryb - pisze portal.

Brandenburski minister środowiska Axel Vogel w wywiadzie dla telewizji RBB skrytykował politykę informacyjną Polski. - Tylko od osób trzecich i z mediów wiadomo, że na dużą skalę uwalniane są rozpuszczalniki, które mogą być odpowiedzialne za śmierć ryb. Należy zauważyć, że uzgodnione sposoby zgłaszania nie były przestrzegane, a co za tym idzie, nie dysponujemy wieloma informacjami, które powinniśmy mieć – podkreślił minister środowiska.

Katastrofa ekologiczna w Odrze. Kto truje ryby w rzece?

Po sensacyjnych doniesieniach Główny Inspektorat Ochrony Środowiska zwrócił się, poprzez ministerstwo, do strony niemieckiej o potwierdzenie odkrycia rtęci w próbkach wody z Odry - dowiedziała się nieoficjalnie PAP. Strona polska również bada wodę z Odry pod kątem obecności w wodzie metali ciężkich, takich jak ołów, kadm czy właśnie rtęć. Próbki zostały zabezpieczone i urzędnicy czekają na wyniki badań. - Rtęć jest też naturalnym metalem występującym w Odrze, gdyż jest to rzeka zanieczyszczona. Natomiast wysokie stężenie tej rtęci może wpłynąć na śnięcie ryb - usłyszeliśmy nieoficjalnie od urzędnika z GIOŚ.

"Odra staje się bombą biologiczną"

Eksperci nie mają wątpliwości – to co się dzieje na Odrze to katastrofa ekologiczna. Zresztą nie tylko. - Niezależnie od skażenia chemicznego, przy takich parametrach fizyko-chemicznych, gnijącej faunie i wysokiej temperaturze powietrza, woda w Odrze staje się bombą biologiczną, która zagraża ludziom i zwierzętom - napisał na Twitterze ekspert Naczelnej Rady Lekarskiej dr Paweł Grzesiowski.

Dodał, że w zaistniałej sytuacji zagrożeń dla ludzi, zwierząt i środowiska, chyba spełnione są kryteria stanu klęski żywiołowej, co wymaga nadzwyczajnych środków, we współdziałaniu różnych organów i instytucji oraz służb i formacji działających pod jednolitym kierownictwem premiera Mateusza Morawieckiego.

Czy woda w kranach jest bezpieczna?

Służby zwróciły się z apelem do wszystkich mieszkańców miejscowości położonych nad Odrą oraz turystów przebywających nad rzeką o to, żeby nie wchodzić. Dotyczy zarówno ludzi, jak i psów. Nie należy również łowić, a i tym bardziej jeść ryb z Odry.

A co z wodą w kranach? Czy jej spożywanie jest bezpieczna dla mieszkańców Wrocławia i okolic? Wrocławskie wodociągi uspokajają. - W związku z ostatnimi doniesieniami o obecności substancji toksycznych w Odrze, informujemy, że w żaden sposób nie wpływa to na jakość wody, którą dostarczamy do kranów. Woda jest bezpieczna – przekazuje MPWIK Wrocław. - Woda, którą uzdatniamy, pobierana jest z Oławy i Nysy Kłodzkiej, a nie z Odry. Zanim trafi do kranów, przechodzi 10 różnych procesów oczyszczania, a nasze laboratorium w ciągu roku pobiera 10 tys. próbek i wykonuje 100 tys. analiz wody. To, że gotowy produkt jest zdatny do spożycia, potwierdzają również niezależne kontrole Sanepidu – dodaje spółka.

Sanepid zapewniał również, że bezpieczna jest woda w kranach w Oławie. - Ujęcia wody pitnej w powiecie oławskim są stale monitorowane, woda wodociągowa jest w pełni zdatna do spożycia i spełnia wymogi norm sanitarnych dla wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi - informuje Wojewódzka Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna we Wrocławiu.

Wiceminister Witkowski w Cigacicach: Badania wody zostaną udostępnione w ciągu tygodnia

Tymczasem, w czwartek (11 sierpnia) przedstawiciele Ministerstwa Środowiska i Klimatu, a także resortów infrastruktury i obrony narodowej oraz Wód Polskich zorganizowali konferencję prasową nad Odrą w Cigacicach (lubuskie). Wiceminister infrastruktury Grzegorz Witkowski zapewnił, że badania wody z Odry, w której doszło do masowego i niespotykanego na taką skalę śnięcia ryb, zostaną udostępnione w ciągu tygodnia.

Sprawą masowego śnięcia ryb w Odrze, po zawiadomieniu WIOŚ we Wrocławiu, zajmie się Prokuratura Okręgowa we Wrocławiu. Postępowanie sprawdzające w tej sprawie, z zawiadomienia władz Oławy, prowadzi też miejscowa prokuratura.

Do dyspozycji wojewody lubuskiego oddelegowanych zostało 150 żołnierzy Wojsk Obrony Terytorialnej, aby wspierać działania przy usuwaniu zanieczyszczeń na Odrze.

Sonda
Czy w Odrze doszło do katastrofy ekologicznej?