Kajdanki

i

Autor: Canva.com

Neonaziści z Dolnego Śląska na ławie oskarżonych. Propagowali faszyzm i nawoływali do nienawiści

2020-11-13 10:11

Do sądu w Dzierżoniowie wpłynął akt oskarżenia przeciwko 12 mężczyznom oskarżonym m.in. o publiczne propagowanie faszyzmu oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic rasowych i wyznaniowych. Na ławie oskarżonych zasiądą m.in. organizatorzy neonazistowskich koncertów na Dolnym Śląsku oraz członkowie jednego z zespołów muzycznych. Grożą im 2 lata więzienia.

Do Sądu Rejonowego w Dzierżoniowie trafił akt oskarżenia przeciwko 12 mężczyznom oskarżonym m.in. o publiczne propagowanie faszystowskiego ustroju państwa oraz nawoływanie do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych.

- Dwóch głównych oskarżonych to mieszkańcy powiatu dzierżoniowskiego, którzy w latach 2016-2018 zorganizowali w swoim powiecie i brali udział w siedmiu koncertach neonazistowskich z udziałem zagranicznych i krajowych zespołów muzycznych - informuje Tomasz Orepuk z Prokuratury Okręgowej w Świdnicy. - W trakcie koncertów propagowano faszystowski ustrój państwa oraz nawoływano do nienawiści na tle różnic narodowościowych, etnicznych, rasowych i wyznaniowych, a także prezentowano w celu rozpowszechniania przedmioty propagujące faszystowski ustrój państwa w postaci m.in. banerów.

Na ławie oskarżonych zasiądzie też 3 członków jednego z zespołów muzycznych, wykonujących piosenki, w których propagowany jest totalitarny ustrój państwa. Zespół występował m.in. na koncertach organizowanych przez głównych oskarżonych.

7 pozostałych osób jest oskarżonych o posiadanie i sprzedaż przedmiotów zawierających treści propagujące faszystowski i nazistowski ustrój państwa oraz nawołujące do nienawiści na tle różnic rasowych i narodowościowych. Chodzi m.in. o płyty z muzyką, broszury, breloki, naklejki i odzież.

Oskarżonym mężczyznom grożą 2 lata więzienia.

Narodowcy z Wrocławia na Podsłuchu. Tak się zwołują na Strajk Kobiet