Czy mieszkanie przed ślubem to grzech? Ks. Teodor rozwiewa wątpliwości

i

Autor: YouTube/screen Teobańkologia Czy mieszkanie przed ślubem to grzech? Ks. Teodor rozwiewa wątpliwości

Zgadzacie się z księdzem z Oleśnicy?

Nie tylko seks przedmałżeński. Nawet mieszkanie razem przed ślubem to grzech!

2022-10-20 13:23

- Samo wystawianie się na okazję już jest grzechem – mówi ks. Teodor Sawielewicz z Oleśnicy, który prowadzi popularny kanał na YouTube „Teobańkologia”. Niedawno zajął się tematem mieszkania razem przed ślubem przez narzeczonych. To co powiedział, z pewnością wiele osób zaskoczy!

Czy mieszkanie razem przed ślubem to grzech?

„Mieszkanie razem przed ślubem - tak czy nie?” - to tytuł jednego z ostatnich filmów na kanale „Teobańkologia” na YouTube prowadzonego przez popularnego w sieci ks. Teodora Sawielewicza z Oleśnicy. W ramach cyklu „Komentarze biblijne dla pogubionych” kapłan odniósł się do tej popularnej, zwłaszcza wśród młodych ludzi, kwestii. - Niestety, coraz więcej osób mieszka ze sobą przed ślubem i traktuje to jako normę, a gdy widzą kogoś, kto dba o to, by dopiero zamieszkać ze sobą po ślubie sakramentalnym, to jest takie zdziwienie - mówi ks. Teodor.

Według niego, Pismo Święte wprost odnosi się do podobnych sytuacji, cytując fragment Kazania na Górze z Ewangelii Mateusza.

Słyszeliście, że powiedziano: Nie cudzołóż! A Ja wam powiadam: Każdy, kto pożądliwie patrzy na kobietę, już się w swoim sercu dopuścił z nią cudzołóstwa. Jeśli więc prawe twoje oko jest ci powodem do grzechu, wyłup je i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało być wrzucone do piekła. I jeśli prawa twoja ręka jest ci powodem do grzechu, odetnij ją i odrzuć od siebie. Lepiej bowiem jest dla ciebie, gdy zginie jeden z twoich członków, niż żeby całe twoje ciało miało iść do piekła.

Dalej ks. Sawielewicz tłumaczy, że Biblia mówi nie tyko o samym grzechu cudzołóstwa, ale także o tym, że grzechem jest również stwarzanie sytuacji, w których do grzechu może dojść. - Nawet, jeśli decydujemy się, że tylko mieszkamy ze sobą i nie będziemy współżyć przed ślubem - to samo wystawanie się na okazję już jest grzechem. Tak naprawdę to jest grzech pychy. Człowiek mówi sobie: dam radę! Jestem na tyle silny, na tyle pobożny, na tyle ogarnięty, wstrzemięźliwy, mężny, że dzięki temu wytrzymam. A ilu pękło, nawet nie mieszkając wspólnie? Bardzo wielu! Jezus poucza: nie rób tak – tłumaczy ksiądz.

Grzechem więc jest nie tylko seks przedmałżeński, ale również wspólne mieszkanie przed ślubem, bowiem stanowi ono okazję do popełnienia grzechu.

Życie na kocią łapę ma swoje plusy, ale...

Czy ksiądz jest głuchy na różne argumenty młodych ludzi, którzy jednak decydują się na wspólne mieszkanie?

- Jasne, można by powiedzieć, że jest masa argumentów za tym, żeby mieszkać ze sobą przed ślubem: bo się można sprawdzić, bo to tańsze, bardziej ekonomiczne, bo trudno o mieszkanie, bo ktoś chce się usamodzielnić, bo „muszę sprawdzić, czy on się nadaje, czy nie”. Badania pokazują, że związki osób, które w ten sposób chciały się sprawdzić, o wiele częściej się rozpadają niż związki tych par, które nie mieszkały i nie współżyły ze sobą przed ślubem. To mówi statystyka – odpowiada Teodor Sawielewicz.

Co ciekawe, dodaje również, że nie uważa, że „życie na kocią łapę ma same minusy”. - Ma plusy, ale korzyści są tak niewspółmiernie mniejsze od szkód, które to przyniesie, że Jezus mówi: nie rób tego. Nie miej takiej wizji miłości, że inaczej się nie da. Nie nasycaj się suplementami miłości, wybierz miłość przez wielkie M. Nie wybieraj specjalnie okazji, w których wystawiasz się na pożądliwość. Jezus mówi: uważaj, bo to cię niszczy, niszczy twój związek i to z takimi szkodami, że się nie pozbierasz – dodaje.

Ksiądz Teodor Sawielewicz pochodzi z Platerówki koło Zgorzelca. Skończył wrocławskie seminarium, po którym był księdzem diecezjalnym we Wrocławiu. Obecnie służy w parafii w Oleśnicy.

Poniżej możecie obejrzeć całe nagranie. Co sądzicie o mieszkaniu razem przed ślubem - głosujcie w sondzie pod nagraniem.

Sonda
Mieszkanie razem przed ślubem - tak czy nie?