Pierwsze poszukiwania sztolni zostały przeprowadzone już w połowie listopada

i

Autor: screen/youtube.com Pierwsze poszukiwania sztolni zostały przeprowadzone już w połowie listopada

Nieznana sztolnia odkryta na Dolnym Śląsku. W środku przedwojenne naczynia i wiadra [WIDEO]

2016-03-18 17:27

Nieznany fragment sztolni eksploratorzy odkryli w Górach Sowich pod Sokołowskiem. Niewykluczone, że badania na terenie obiektu będą kontynuowane.

Prace poszukiwawcze na tym terenie prowadzone były z inicjatywy Jerzego Marka przy udziale Grupy Eksploracyjnej Miesięcznika Odkrywca Gemo oraz Grupy Poszukiwawczej Riese.

Odkryte wyrobisko, nazwane już "Sztolnią Australijczyka", jest niewielkie. Zdaniem eksploratorów ma około 20 metrów długości. 

- Co zobaczyliśmy w środku? Dziwne śmieci przedwojenne. Bardzo dużo puszek, wiaderek, rozbitych naczyń, tego rodzaju rzeczy. To wszystko w chodniku surowym, nieobrobionym. Moim zdaniem zrobionym szybko, naprędce. Kończy się on obwałem. Przypuszczam, że nie ma dalszego ciągu, ale to wymagałoby porządnego sprawdzenia - opowiada na filmiku umieszczonym w sieci Krzysztof Krzyżanowski z Gemo.

Zbadają sztolnię dokładniej?

Niewykluczone, że będą prowadzone dalsze badania wyrobiska.

- Zastanowimy się co znajduje się dokładnie nad tą sztolnią i czy jest szansa, żeby dowiercić się do jej dalszej części. O ile istnieje - zaznacza Krzysztof Krzyżanowski.

Eksploratorzy zapewniają, że na dotychczas wykonane prace mają wszystkie wymagane zezwolenia.

Sam zobacz, jak wygląda nieznana dotąd sztolnia:

Czytaj także: W piłkę nożną można grać we Wrocławiu nocami. I to pod okiem Janusza Sybisa! [AUDIO]