Niezwykłe odkrycie we Wrocławiu. Remont kamienicy odsłonił zabytkowe szyldy [WIDEO]

2020-11-03 11:28

Niezwykłe odkrycie we Wrocławiu. Podczas remontu budynku Urzędu Miejskiego na rogu ul. Piłsudskiego i Gabrieli Zapolskiej odsłonięto szyldy reklamowe pochodzące z lat 1946-1947. To jedne z najlepiej zachowanych szyldów z tego okresu we Wrocławiu.

Podczas remontu budynku na rogu ul. Piłsudskiego i Gabrieli Zapolskiej odsłonięto dwa zabytkowe szyldy sklepowe. Pierwszy informuje o "Składzie Fabrycznym Wytwórni Esencji i Aromatów PANI Warszawa-Wrocław", a drugi o "Wytwórni Esencji i Aromatów PANI Warszawa-Wrocław". Zakład prowadzony był przez kupca Bronisława Tracza.

Jak udało się ustalić, napisy pochodzą z roku 1946 lub 1947, a wykonał je B. Lipiński, właściciel Zakładu Artystyczno- Malarskiego "SZTUKA", który znajdował się od strony ul. Gabrieli Zapolskiej.

Napisy polskich pionierów na urzędzie we Wrocławiu

- Jest rok 1946, duża część miasta leży w gruzach, a już budzi się nowe życie, powstają firmy, dzielni kupcy otwierają swoje sklepy i świadectwem tego jest m.in. kilka szyldów, które odkryto niedawno na rogu ul. Piłsudskiego i Gabrieli Zapolskiej - mówi Juliusz Woźny, rzecznik prasowy Centrum Historii Zajezdnia.

Odsłonięte reklamy to jedne z najlepiej zachowanych szyldów z "wrocławskiego okresu pionierskiego", gdy stolica Dolnego Śląska odradzała się po II wojnie światowej. Napisy poddano renowacji, jedynie nieznacznie ingerując w ich stan, aby zachować ich autentyzm. Prace przeprowadzono w porozumieniu z Miejskim Konserwatorem Zabytków.

- Ogromnie mnie cieszy to, że ten napis odkryto, ale także zakonserwowano. Tutaj wielki ukłon w stronę władz miasta, które postanowiły tę cenną pamiątkę zachować - dodaje Juliusz Woźny. - Wrocławianie już przywykli do tego, że pielęgnuje się pamiątki po poprzednich mieszkańcach miasta - napisy niemieckie, szyldy, znaki. Znakomicie, że zatroszczono się także o polskie pamiątki z tych czasów pionierskich. Tym bardziej, że zachowało się ich tak niewiele.