Niezwykły „wielbłąd” we wrocławskim zoo. Na świat przyszło małe gwanako [WIDEO, ZDJĘCIA]

2021-01-09 9:58

Nowy mieszkaniec we wrocławskim zoo. Na świat przyszło małe gwanako – jedno z najbardziej wytrzymałych zwierząt na świecie. Ponieważ maluch urodził się 6 grudnia, otrzymał imię Mikołaj. Nowo narodzonego samca można zobaczyć na wybiegu z mamą Marlenką, tatą Dzwońcem i ciocią Asiulą.

Gwanako to jeden z najbardziej wytrzymałych gatunków zwierząt na świecie. Osobniki zamieszkujące góry mają nawet czterokrotnie wyższy poziom czerwonych krwinek, dzięki czemu dobrze znoszą duże wysokości, a te, które żyją na pustyni obywają się bez wody, bo potrafią ją pobrać z mgły. Pod koniec ubiegłego roku we wrocławskim ogrodzie zoologicznym urodził się kolejny przedstawiciel tego niezwykłego gatunku. Maluch przyszedł na świat 6 grudnia, wobec czego otrzymał imię Mikołaj.

We wrocławskim zoo urodziło się małe gwanako

- Spodziewaliśmy się narodzin w pierwszych dniach grudnia, ale mikołajki to idealny dzień na przywitanie na świecie nowego, zdrowego i silnego samczyka - mówi Łukasz Karolik, opiekun zwierząt z wrocławskiego zoo. - Matka od razu się nim zaopiekowała, a reszta stada zaakceptowała. Już w godzinę po narodzinach biegał i nawet próbował brykać. Na razie żywi się tylko mlekiem matki, ale już naśladuje dorosłe osobniki i próbuje skubać gałęzie, choć ich jeszcze nie je.

We wrocławskim zoo mieszkają już 4 gwanako: oprócz nowo narodzonego Mikołaj, są to dwie samice - Marlenka i Asiula oraz samiec - Dzwoniec. Można je oglądać na całorocznym wybiegu zewnętrznym za Ranczem.

Gwanako pochodzi z Ameryki Południowej i jest przodkiem lamy oraz alpaki. Zamieszkuje głównie tereny położone wysoko w Andach. Przed zimnem chroni go wełnista sierść, a krew bogata w czerwone krwinki, umożliwia mu życie na dużych wysokościach. Część populacji przystosowała się do życia w skrajnie trudnych warunkach, np. na pustyni Atakama w północnym Chile, gdzie miejscami deszcz nie padał od 50 lat. Może tam przetrwać dzięki tzw. „oazom mgły”, czyli przemieszczającym się chmurom wilgoci, które dostarczają mu wodę.

Sonda
Czy lubisz chodzić do zoo?