Po Wrocławiu będą kursować zabytkowe tramwaje

i

Autor: MPK Wrocław Po Wrocławiu będą kursować zabytkowe tramwaje

Nocny przejazd zabytkowych tramwajów przez Wrocław. MPK zaprasza w podróż w czasie!

2020-08-20 16:00

22 sierpnia 1945 roku na ulice Wrocławia wyjechał pierwszy powojenny tramwaj. W 75. rocznicę tego wydarzenia MPK Wrocław organizuje nocny przejazd zabytkowych tramwajów po historycznej trasie linii „1”. Na pokładzie tramwajów znajdzie się 80 wrocławian.

W 75. rocznicę pierwszego kursu tramwaju w powojennym Wrocławiu, MPK Wrocław, Hala Stulecia i Centrum Historii Zajezdnia oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego przygotowały nocny przejazd zabytkowych tramwajów po historycznej trasie linii „1”.

- I w 1945 roku i 75 lat później pojedziemy tą samą trasą. Wyjedziemy z zajezdni Ołbin i przez Nadodrze, plac Grunwaldzki, który wtedy był morzem ruin i pojedziemy w kierunku Biskupina - zapowiada prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder. - W każdym z tramwajów będą przewodnicy. Będziemy zatrzymywać się w różnych miejscach Wrocławia i postaramy się przenieść w wyobraźni do świata sprzed 75 lat. Pomoże w tym specjalna gazeta „Jedziemy”, którą otrzymają uczestnicy wyprawy, opisująca jak wyglądały początki miejskiej komunikacji we Wrocławiu.

Na ulice Wrocławia wyjadą trzy zabytkowe tramwaje.

- Stworzyliśmy zestaw tramwajów, który na torach pokaże historię wrocławskiej komunikacji szynowej - tłumaczy Krzysztof Kołodziejczyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. – Na początku pojedzie tramwaj, który ma nawet ślady po kulach. W czasie remontu ich nie usuwaliśmy. To tramwaj niemiecki Linke-Hofmann, który Polacy wykorzystali do pierwszego przejazdu. Potem pierwsza polska konstrukcja: tramwaj Konstal i wreszcie na końcu słynna wrocławska "102" - pierwszy tramwaj szybkobieżny, który wprowadził rewolucję na szynach w mieście.

Nocny przejazd zabytkowych tramwajów przez Wrocław

i

Autor: MPK Wrocław

O północy z 21 na 22 sierpnia tramwaje dojadą do Hali Stulecia, gdzie zorganizowane zostanie nocne zwiedzanie.

W piątek (21 sierpnia) o godz. 12:00 Centrum Historii Zajezdnia opublikuje film-retrospekcję, pokazującą, jak wyglądał pierwszy przejazd tramwaju linii „1”. W filmie o miejskiej komunikacji opowiadają historycy, miłośnicy komunikacji miejskiej i przewodnicy wrocławscy.

Labirynt pod Wrocławiem.
Grupa ZPR Media sprzeciwia się głoszeniu opinii noszących znamiona mowy nienawiści przepełnionych pogardą czy agresją. Jeśli widzisz komentarz, który jest hejtem, powiadom nas o tym, klikając zgłoś. Więcej w REGULAMINIE