W 75. rocznicę pierwszego kursu tramwaju w powojennym Wrocławiu, MPK Wrocław, Hala Stulecia i Centrum Historii Zajezdnia oraz Towarzystwo Miłośników Wrocławia i Klub Sympatyków Transportu Miejskiego przygotowały nocny przejazd zabytkowych tramwajów po historycznej trasie linii „1”.
- I w 1945 roku i 75 lat później pojedziemy tą samą trasą. Wyjedziemy z zajezdni Ołbin i przez Nadodrze, plac Grunwaldzki, który wtedy był morzem ruin i pojedziemy w kierunku Biskupina - zapowiada prezes MPK Wrocław, Krzysztof Balawejder. - W każdym z tramwajów będą przewodnicy. Będziemy zatrzymywać się w różnych miejscach Wrocławia i postaramy się przenieść w wyobraźni do świata sprzed 75 lat. Pomoże w tym specjalna gazeta „Jedziemy”, którą otrzymają uczestnicy wyprawy, opisująca jak wyglądały początki miejskiej komunikacji we Wrocławiu.
Na ulice Wrocławia wyjadą trzy zabytkowe tramwaje.
- Stworzyliśmy zestaw tramwajów, który na torach pokaże historię wrocławskiej komunikacji szynowej - tłumaczy Krzysztof Kołodziejczyk z Klubu Sympatyków Transportu Miejskiego. – Na początku pojedzie tramwaj, który ma nawet ślady po kulach. W czasie remontu ich nie usuwaliśmy. To tramwaj niemiecki Linke-Hofmann, który Polacy wykorzystali do pierwszego przejazdu. Potem pierwsza polska konstrukcja: tramwaj Konstal i wreszcie na końcu słynna wrocławska "102" - pierwszy tramwaj szybkobieżny, który wprowadził rewolucję na szynach w mieście.
O północy z 21 na 22 sierpnia tramwaje dojadą do Hali Stulecia, gdzie zorganizowane zostanie nocne zwiedzanie.
W piątek (21 sierpnia) o godz. 12:00 Centrum Historii Zajezdnia opublikuje film-retrospekcję, pokazującą, jak wyglądał pierwszy przejazd tramwaju linii „1”. W filmie o miejskiej komunikacji opowiadają historycy, miłośnicy komunikacji miejskiej i przewodnicy wrocławscy.
Polecany artykuł: