Nowa jadłodzielnia we Wrocławiu. Lodówka w magistracie dostępna dla wszystkich

2021-03-04 8:03

Przy budynku Urzędu Miejskiego we Wrocławiu powstała nowa jadłodzielnia, w której można wymieniać się zapasami jedzenia. Każdy może przynieść żywność, której nie zje i skorzystać z tego, co w lodówce zostawił ktoś inny. Do lodówki trafia też niesprzedana żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów.

Nowa jadłodzielnia powstała we współpracy z inicjatywą Foodsharing Wrocław na frontowej ścianie budynku Urzędu Miejskiego przy ul. Hubskiej 8/16. Lodówkę sfinansował Foodsharing, a miasto - drewnianą obudowę.

- To kolejna inicjatywa, która wpisuje się w naszą kampanię "Wrocław nie marnuje". Zachęcamy wrocławian do zmiany codziennych nawyków i wykorzystywania tego, co już mamy - mowi Katarzyna Szymczak-Pomianowska, dyrektor Departamentu Zrównoważonego Rozwoju. - W lodówce zostawimy swoją nadwyżkę, mogąc jednocześnie skorzystać z jedzenia, które za zbędne uznał ktoś inny.

Jadłodzielnia na Hubskiej jest już dziesiątą tego typu inicjatywą powstałą w ramach Foodsharingu.

- Można tutaj przynosić dobre jedzenie, którego mamy w nadmiarze, a także częstować się tym, co pozostawili inni - mówi Agnieszka Maniewska z Foodsharing Wrocław. - Nie jest to kolejny punkt pomocowy, to miejsce budowania świadomości o tym, jak nie marnować jedzenia.

Jadłodzielnie to zazwyczaj punkty indywidualnej wymiany lokalnej, ale nadwyżkowe produkty mogą przyjechać tu również z innych części miasta. Dzieje się to za sprawą Ratowników Żywności - wolontariuszy działających przy Foodsharing Wrocław. Odbierają oni niesprzedaną żywność z targowisk, piekarni, restauracji i cateringów, aby nie trafiła do kosza, i umieszczają ją w jadłodzielniach. Kilkanaście osób w ciągu jednego tygodnia ratuje w ten sposób w sumie pół tony żywności.

Podwyżka opłat za parkowanie w centrum Wrocławia