Autobusy MPK Wrocław pojadą zmienioną trasą

i

Autor: Patrycja Nawrocka

Nowe linie autobusowe we Wrocławiu. Już za kilka miesięcy zaczną wozić pasażerów

2020-12-26 11:34

10 nowych linii autobusowych, które połączą Wrocław z ościennymi gminami, ma zacząć kursować już w czerwcu 2021 roku. Zyskają również mieszkańcy Wrocławia, którzy będą mogli łatwiej dojechać m.in. do węzłów przesiadkowych czy Galerii Dominikańskiej.

Wkrótce na ulicach Wrocławia pojawi się 10 nowych linii autobusowych, które połączą stolicę Dolnego Śląska z pięcioma ościennymi gminami. Miasto ogłosiło już przetarg i poszukuje operatora, który obsłuży nowe linie.

- Aktualnie jesteśmy w trakcie wyłaniania operatora, który obsłuży 9 nowych linii strefowych i 1 linię podmiejską, które połączą Wrocław z gminami Czernica, Kąty Wrocławskie, Kobierzyce, Siechnice i Żórawina - mówi prezydent Wrocławia Jacek Sutryk.

6 nowych linii - 907, 909, 927L, 927P, 933 i 947 - połączy Wrocław z miejscowościami na terenie gminy Kąty Wrocławskie, zastępując istniejące już połączenia. Nowe autobusy zapewnią dojazd do węzłów przesiadkowych ulokowanych przy obecnych (Oporów) i planowanych (Nowy Dwór) pętlach tramwajowych. Zyskają również mieszkańcy osiedli zlokalizowanych przy ul. Gagarina, gdzie planowany jest nowy przystanek autobusowy, umożliwiający dojazd liniami strefowymi do pętli Nowy Dwór.

Nowa linia podmiejska 920 połączy pętlę Wojnów, znajdującą się na terenie gminy Czernica, z Galerią Dominikańską. Linia zapewni również bezpośrednie połączenie Galerii Dominikańskiej z osiedlami i obiektami znajdującymi się wzdłuż ul. Na Grobli – m.in. z Hydropolis. Będzie także dodatkowym połączeniem dla mieszkańców Opatowic, Trestna i Blizanowic.

Linia 903 połączy miejscowości w gminach Żórawina oraz Siechnice z pętlą tramwajową Gaj i Tarnogaj. Wzmocni również komunikację na osiedlu Ołtaszyn, zapewniając szybkie połączenia do pętli tramwajowych.

Z kolei nowa linia 913 umożliwi dojazd mieszkańcom gmin Żórawina oraz Kobierzyce do pętli tramwajowych Park Południowy i Krzyki.

Nowe linie autobusowe we Wrocławiu

i

Autor: UM Wrocław

Zmodyfikowana zostanie również trasa linii 612 łącząca wrocławskie Krzyki z rejonem Dworca Autobusowego i kolejowego Wrocław Główny. W okolicach Dworca Autobusowego przystanki końcowy i początkowy zostaną przeniesione na ul. Suchą. Od przystanku Partynice linia 612 pojedzie przez ul. Wyścigową, dowożąc pasażerów do przystanku w pobliżu pętli tramwajowej Park Południowy i zakończy swoją trasę na pętli tramwajowej Krzyki.

Nowe linie będą obsługiwane przez 18 autobusów pomalowanych w charakterystyczne wrocławskie barwy. Ponadto każda z linii będzie miała swój kolor - nawiązujący do herbów gmin - prezentowany na zewnętrznych wyświetlaczach autobusów i wewnętrznym wyświetlaczu LCD. Rozpoczęcie kursowania nowych linii planowane jest na czerwiec 2021 roku.

Plac Orląt Lwowskich nareszcie otwarty