Nowe pociągi hybrydowe Kolei Dolnośląskich wyjadą wkrótce na tory. Gdzie będą kursować?

2020-10-14 13:46

Koleje Dolnośląskie kupią 6 hybrydowych pociągów Impuls II. Pierwsze składy na Dolnym Śląsku pojawią się za półtora roku, a kolejne - dwa miesiące później. Nowe elektryczno-spalinowe pociągi będą kursowały m.in. przez Wrocław.

Koleje Dolnośląskie rozbudowują swoją flotę. Do niedawno zakupionych elektrycznych Elfów 2, dołączą wkrótce hybrydowe Impulsy II. Sześć elektryczno-spalinowych pociągów za prawie 170 mln zł dostarczy NEWAG S.A. Pierwszymi z nich podróżni pojadą już za półtora roku. Jak zapowiada przewoźnik, będą szybkie, wygodne, nowoczesne i ekologiczne.

Hybrydowe Impulsy II dla Kolei Dolnośląskich to trzyczłonowe pociągi przystosowane do obsługi osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Każdym z nich będzie mogło wygodnie podróżować ok. 315 pasażerów. W pociągach znajdzie się m.in. klimatyzacja i bezprzewodowy, ogólnodostępny internet. W trakcji elektrycznej pociągi będą mogły rozwinąć prędkość 160 km/godz., a w spalinowej – do 120 km/godz.

- Nasze hybrydy to konstrukcja, która jest efektem nowatorskiego podejścia NEWAG-u do poszukiwanej przez przewoźników optymalizacji oferty, wyjściem naprzeciw oczekiwaniom w zakresie ekonomiki eksploatacji i ekologii taboru kolejowego - mówi Zbigniew Konieczek, prezes NEWAG S.A. - Zamontowane jednocześnie oba silniki, elektryczny i spalinowy, pozwolą obsługę każdego rodzaju tras.

Pierwsze składy na Dolnym Śląsku pojawią się za półtora roku, a kolejne - dwa miesiące później. Nowe pociągi będą kursować na trasie Trzebnica – Wrocław – Sobótka – Świdnica. Linia kolejowa nr 285 pomiędzy Wrocławiem a Sobótką i Świdnicą jest obecnie w trakcie rewitalizacji, co pozwoli na przywrócenie na niej ruchu regularnych połączeń pasażerskich po ok. 20 latach. Zgodnie z zapowiedziami PKP PLK prace mają zostać ukończone w przyszłym roku.

- Dzięki tej inwestycji mieszkańcy m.in. Sobótki i Świdnicy zyskają możliwość łatwego i wygodnego dojazdu do stolicy województwa – zapowiada Tymoteusz Myrda, członek zarządu województwa dolnośląskiego.

Hybrydowe Impulsy II dołączą do 27 elektrycznych Impulsów I użytkowanych obecnie na dolnośląskich trasach.

Sztorm na Bałtyku. Jak wygląda sytuacja na Bulwarze Nadmorskim w Gdyni?