Wnętrze sztolni numer 2 w kompleksie Jugowice

i

Autor: screen/youtube.com Wnętrze sztolni numer 2 w kompleksie Jugowice

Nowe wejście do kompleksu Riese. W sobotę sprawdzą co kryje się za drzwiami [WIDEO]

2016-06-28 18:51

Wszystko wskazuje na to, że tajemnicze pancerne wrota prowadzą do kompleksu Jugowice Górne w Górach Sowich, jednej z części Riese.

Biznesmen i znany badacz tego terenu Krzysztof Szpakowski informację o odkryciu zgłosił urzędnikom już 3 września 2015 roku. Dopiero teraz jednak to miejsce przyszykowano do badań. 

"Woda zagospodarowana, cała spływa do przydrożnego rowu, do soboty teren wokół wejścia powinien obeschnąć. Niespodzianka - kabel telefoniczny kilkudziesięcioparowy, poniemiecki który wchodził do sztolni. Zapowiada się dobrze" - napisał Krzysztof Szpakowski na Facebooku.

Próba sforsowania pancernych drzwi ma być jedną z atrakcji Zjazdu Eksploratorów, który zaplanowano na ten weekend. Krzysztof Szpakowski wyjaśnia, że będzie to końcowa faza odkopania jednej ze sztolni.

Co wiemy o Jugowicach?

Z dotychczasowych ustaleń badaczy wynika, że kompleks Jugowice Górne składa się z siedmiu sztolni, które nie tworzą spójnej całości. Jest on częścią projektu Riese (Olbrzym), czyli podziemnego miasta szykowanego dla Hitlera i jego ludzi. Przy budowie obiektów pracowali więźniowie. Ich szybka śmierć miała zapewnić przedsięwzięciu tajemnicę. Rzeczywiście wielu z nich zmarło z powodu ciężkiej pracy, niedożywienia i złego traktowania przez nadzorców.

Zobacz jak wygląda kompleks Jugowice:

Czytaj także: Ukradł zabytkową wieżę lotniczą "bo myślał, że nikomu nie jest potrzebna". Policjanci po roku złapali złodzieja